Комисията по конституционни и правни въпроси даде зелена светлина за изменения в Административнопроцесуалния кодекс, които имат за цел да ускорят комуникацията между гражданите и държавната администрация. Законопроектът, който обединява три отделни инициативи от Министерския съвет, ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“, беше обсъден на второ четене.
Окончателните текстове предстои да бъдат гласувани от депутатите в пленарната зала.
Ключови промени: отговорност и дигитализация
Сред основните предложения в законопроекта са удължаване на сроковете за обжалване на „мълчалив отказ“от страна на администрацията. В него се въвежда и „мълчаливото съгласие“ след влязло в сила съдебно решение.
Особено важен акцент е въвеждането на отговорност за държавата и държавните служители към гражданите, засегнати от неправомерни действия.
Друго съществено изменение, предложено от Министерския съвет, е разширяването на електронните услуги. Граждани, фирми, адвокати и институции ще могат да подават документи и да получават съобщения и призовки по електронен път, което се очаква да ускори значително разглеждането на административните преписки и дела.
Законопроектът обхваща и промени, свързани с правомощията на прокурора в административното производство.