Себастиян Бретшнайдер – кредитор и основна страна в съдебен спор с компанията „СТВ Консълтинг“, е постигнал сериозна победа в Софийския градски съд. Институцията призна за валидно арбитражно решение, постановено от Международния център за разрешаване на спорове към Американската арбитражна асоциация, с което се присъждат 3 530 400 долара в полза на Бретшнайдер поради нарушения по договор за револвиращ кредит.
Решението, датиращо от юли 2024 г., предвижда още „СТВ Консълтинг“ да изплаща дневна лихва в размер на 2824,32 долара от 1 юли 2024 г. до окончателното покриване на дълга. Допълнително са присъдени 28 805 долара за разноски и такси, както и 38 290 долара за адвокатски хонорари, съобщава в. „Сега“.
Процедура по международен арбитраж
Бретшнайдер е поискал от Софийския градски съд официално признаване и изпълнение на арбитражното решение в България. Производството е водено по реда на Закона за международния търговски арбитраж. Съдът е установил, че решението е издадено съгласно договорните клаузи между страните и не противоречи на българското законодателство.
„На ответника е предоставена възможност да изрази становище, да представи доказателства и да оспори доказателствата на другата страна. Няма нарушение на принципите за равенство и състезателност“, мотивира се съдът. В допълнение, „СТВ Консълтинг“ е осъдена да заплати още 41 849,34 лева разноски по производството.
Решението на СГС подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в 14-дневен срок. Все още не е ясно дали е постъпила жалба.
Връзката с Асен Василев
„СТВ Консълтинг“ е в процедура по несъстоятелност, като в хода на делото бившият финансов министър Асен Василев също бе споменат. Причината – към 31 декември 2020 г., когато според първоначалната съдебна преценка фирмата е изпаднала в неплатежоспособност, именно Василев е бил неин едноличен собственик и управител.
На 7 май 2021 г. той прехвърля дяловете на Марио Сотиров – малко преди да поеме поста министър. Апелативният съд по-късно променя датата на началната неплатежоспособност на 31 декември 2023 г., а решението по тази точка е обжалвано пред Върховния касационен съд.
Произход на дълга
Искът на Бретшнайдер се основава на договор от 25 февруари 2019 г. между него и фирмата „СТВ К.“ ЛТД, регистрирана на Британските Вирджински острови, за заем в размер на 1 млн. долара. На 27 ноември 2020 г. страните подписват допълнително споразумение, включващо нов заем от 477 025 долара, при което българската „СТВ Консълтинг“ поема ролята на солидарен длъжник. Тогавашният управител Асен Василев се ангажира дружеството да обезпечи дълга с договорна ипотека върху имот на ул. „Чаталджа“ 3 в София. Въпреки това, такава ипотека не е вписана, а впоследствие имотът е продаден без задължението към кредитора да бъде погасено.
Падежът на заема настъпва на 1 януари 2023 г., преди осъществената продажба на имота.
Участие на Първа инвестиционна банка
В делото за несъстоятелност впоследствие се включва и Първа инвестиционна банка, предоставила на „СТВ Консълтинг“ кредит за оборотни средства през август 2021 г. Последното вписване в Търговския регистър е от 6 юни 2025 г., когато е наложен запор върху дружествените дялове в полза на ПИБ за задължение от 1 362 691,65 лв. Запорът е наложен въз основа на издаден изпълнителен лист.
Новината за делото и решението първо бе съобщена от разследващата платформа Bird.bg.