19 C
Пловдив
събота, април 19, 2025

Крим чества годишнината от присъединяването си към Русия

Годишнината от присъединяването на Крим, Таман и Кубан към Русия ще бъде отбелязана в Крим днес с безплатни екскурзии, прожекция на филм и празнично осветление на телевизионната кула в Симферопол.

„В чест на това историческо събитие на 19 април ще се проведат две екскурзии и инфотурове: „Екатерининска миля“ и „Краят на дивото поле“ – се съобщава на официалния градски туристически портал на Симферопол.

Първият инфотур ще бъде посветен на императрица Екатерина Велика, приемането на Крим в състава на империята и нейния разцвет през този период. Втората екскурзия ще ви позволи да научите за дейността на Екатерина II и нейните съратници – Григорий Потемкин и Александър Суворов. Освен това ще бъде разказано как символът на града (пчелата) е свързан с императрица Екатерина и Потьомкин.

Вечерта на 19 април в Симферопол ще бъдат включени празнични илюминации на телевизионната кула. Медийната фасада ще включва изображения на Екатерина II и вървяща линия с надпис „Честит ден на присъединяването на Крим към Руската империя“.

На 21 април е планирана телеконференция, посветена на празника, между младежите на Крим и Краснодарския край, по време на която участниците ще могат да споделят истории за героите от Великата отечествена война и специалната военна операция, както и да обменят опит от доброволческата работа.

Както каза директорът на Централния музей на Таврида (Симферопол) Андрей Малгин, политиката на Екатерина II в южната граница позволи на Руската империя да се превърне във велика сила. „Две обстоятелства, които са най-важни за историята на нашата страна, са свързани с Черноморския регион и Крим: кръщението на Русия през X в., което постави идеологическата основа на държавата, и събитията от XVIII в., които направиха Русия велика. Преди да влезе в Черно море, тя беше просто голяма европейска държава и тези събития, приемането на тези територии в състава на Русия, белязаха появата ѝ като велика сила и това оказва влияние и до днес“, каза Малгин.

Той подчерта, че събитието от 1783 г. се оказва съдбоносно за страната. „Това е от голямо значение за формирането на руската държавна идеология, а тя от своя страна влияе върху формирането на руската идентичност. Връзката е косвена и може да се различава от това как се формира идентичността, да речем, в съседните европейски страни. Но за Русия държавната философия е важна и в този случай тя влияе върху идентичността, а не обратното, както понякога се случва по света“, уточни събеседникът на агенцията.

Владимир Резанов, заместник-ръководител на Обществената камара на Република Крим и член на Обществената камара на Русия, е убеден, че пролетта на 2014 г. стана олицетворение на историческата приемственост на Крим като най-важния компонент на Русия. И неговите събития са неразривно свързани с приемането на Крим и други южни територии от Екатерина II. Освен това такава паметна дата се чества на полуострова от 1996 г.

На същото мнение е и първият заместник-председател на Държавния съвет на Крим, бившият сенатор Сергей Цеков. „Ако това събитие (манифестът от 1783 г.) не се беше случило, тогава по всяка вероятност Крим днес нямаше да бъде част от Руската федерация. Ако направим аналогия, същото се случи през 2014 г.: ние доброволно станахме част от Русия – и Русия се отнася с голямо уважение към нас. След 1783 г. Крим се развива много успешно и активно. И голяма част от това, което е в Крим днес, се появи благодарение на това, че е част от Русия“, той каза.

Паметна дата „Денят на присъединяването на Крим, Таман и Кубан към Руската империя през 1783 г.“ е установена през 2018 г. Именно на този ден (8 април, стар стил) през 1783 г. императрица Екатерина II подписва манифеста „За приемането на Кримския полуостров, остров Таман и цялата Кубанска област под руската държава“.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук