От 1 март някои куриерски услуги в България ще поскъпнат с близо 10%, като две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. Това изменение ще засегне както корпоративните клиенти, така и крайните потребители, като повишението може да има ефект върху онлайн търговията и разходите за доставка на стоки.
Според информация, предоставена от една от водещите куриерски компании за „По света и у нас“ по БНТ, от 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки. Това решение е взето поради транспортно-логистични причини. Въпреки това, компанията подчерта, че няма повишение на цените за масовите услуги, които пряко засягат крайните потребители. Повлияна е и таксата за превод на наложен платеж, но това също се отнася предимно за корпоративните клиенти.
Друга голяма куриерска компания обаче обяви повишение на цените за всички видове пратки в България, Гърция и Румъния. Това ще доведе до увеличение на разходите за доставка на стоки, което може да се отрази на крайната цена за потребителите. Според Жанет Найденова от Българската Е-комерс Асоциация, търговците вероятно ще търсят алтернативни опции за доставка, за да намалят разходите.
„Това ще доведе до увеличени разходи в доставката на стоките, и на практика търговците ще търсят резервни варианти, които да намалят цената на доставката, защото в крайна сметка потребителят плаща сметката“, коментира Найденова. Тя също така посочи, че доставката до шкафчета се развива изключително бързо през последната година, като конкуренцията в този сегмент може да доведе до оптимизация на цените.
Въпреки очакваното увеличение на разходите за доставка, Българската Е-комерс Асоциация прогнозира сериозен ръст на онлайн покупките през тази година. Електронните продажби в България достигнаха рекордните 2,34 милиарда евро през миналата година, като това са данни само за продажбите на регистрирани онлайн магазини в страната.
Според проучвания, най-популярните стоки, поръчвани онлайн, са дрехи, обувки и аксесоари (включително чанти и бижута). Следват резервации за престой в хотел или екскурзии, както и козметика и продукти за здраве и красота. Интересното е, че книгите също са сред търсените продукти, като заемат десето място в класацията.
„Аз предпочитам да получавам поръчките си до офис на куриерската фирма, тъй като доставката до вкъщи не винаги ми е удобна. Освен това, кутиите имат по-кратък срок на вземане, което не ме устройва“, споделя Кремена, една от потребителките на онлайн пазаруване.
Данните показват, че 50% от онлайн потребителите в България на възраст между 16 и 74 години редовно пазаруват през интернет. Това подчертава нарастващата зависимост от електронната търговия, която, въпреки повишението на цените на куриерските услуги, продължава да се развива.
В заключение, увеличението на цените на куриерските услуги може да доведе до по-високи разходи за доставка, но конкуренцията и търсенето на алтернативни решения вероятно ще ограничат негативния ефект върху потребителите. Онлайн търговията, която вече е на път да надмине традиционните форми на пазаруване, вероятно ще продължи да расте, благодарение на удобството и разнообразието от стоки, които предлага.