Препаратите със семаглутид – активна съставка с доказан ефект при лечението на диабет тип 2 – предизвикаха истинска революция в борбата с килограмите. Макар че първоначално са създадени за регулиране на кръвната захар и инсулина, тези медикаменти бързо се превърнаха в хит за отслабване в Холивуд и по света.
Семаглутидът имитира действието на хормона GLP-1, който се произвежда в червата и изпраща сигнали на тялото, че сме сити, като същевременно забавя изпразването на стомаха. Резултатът – по-малък апетит и значителна загуба на тегло при много пациенти.
Според експертите милиони вече използват този медикамент под различни търговски наименования, а резултатите са впечатляващи – до 20% намаляване на телесната маса в рамките на няколко месеца, без строги диети или изтощителни тренировки.
Но успехът има и тъмна страна.
Д-р Доналд Грант, семеен лекар от британската здравна мрежа „Независимата аптека“, предупреждава: има редица често срещани грешки, които могат да провалят резултатите – а понякога дори да застрашат здравето.
1. Предозиране – логиката „повече е по-добре“ е опасна
Най-голямата грешка е приемът на твърде висока доза твърде рано. Пациентите често започват с 0.25 мг или 2.5 мг седмично, като дозата се увеличава постепенно. Прескачането на този процес може да доведе до сериозни странични ефекти – от гадене и умора до панкреатит и хипогликемия.
„Тялото има нужда от време, за да се адаптира. Не увеличавайте дозата без консултация с лекар“, подчертава д-р Грант.
2. Покупка от съмнителни източници
Все повече хора се сдобиват с медикамента чрез сайтове или социални мрежи – без рецепта и без лекарски надзор. Това крие огромни рискове, тъй като продуктите може да съдържат неизвестни или вредни съставки.
3. Убеждението, че храненето вече няма значение
Някои пациенти смятат, че след като приемат семаглутид, могат да ядат каквото си поискат. Това води до проблеми като подуване, резки колебания в кръвната захар и хронична умора.
„Добре балансираната диета с достатъчно протеини и фибри е задължителна – дори при медикаментозно отслабване“, казва д-р Грант.
4. Пренебрегване на хидратацията
Недостатъчният прием на вода увеличава риска от странични ефекти и може да забави процеса на отслабване. Хидратацията е ключова както за доброто състояние на организма, така и за метаболитните процеси.
5. Игнориране на страничните ефекти
Гадене, диария, умора, задух, болки в корема – това са някои от по-честите оплаквания. Ако не се обсъдят с лекар, могат да се задълбочат.
„Винаги информирайте личния си лекар при поява на нежелани симптоми – той може да адаптира лечението и да намали риска“, съветва специалистът.
6. Пропускане на дози
Редовността е от съществено значение. Пропускането на дози може да върне апетита, да намали ефективността на лечението и да ви върне в изходна позиция.
Рисковете за зрението: ново проучване буди тревога
Скорошно изследване на Харвард свързва семаглутида с рядко, но сериозно очно заболяване – неартериитна предна исхемична оптична невропатия (NAION). То води до загуба на зрение и за съжаление, няма лечение.
Проучването, публикувано в JAMA Ophthalmology, включва данни от над 16 000 души и показва, че рискът от развитие на NAION е между 4 и 7 пъти по-висок при пациенти, приемащи семаглутид, в сравнение с други лекарства за диабет и затлъстяване.
Лекарство не означава магия
Семаглутид не е вълшебно хапче. Той може да бъде мощен съюзник в борбата с излишните килограми, но само когато се използва правилно – под лекарски контрол, в комбинация със здравословен начин на живот и с внимание към сигнали от тялото.
Най-важното? Консултирайте се със специалист и не правете компромиси със здравето си.