Магистратите настояват средната им заплата да достигне 10 100 лв. месечно през 2025 г., а до 2028 г. сумата да се увеличи на 13 400 лв. Това значително увеличение е част от проектобюджета на съдебната власт, който предвижда разходи от 1,7 млрд. лв., като 1,4 млрд. лв. са насочени към персонала. За периода до 2028 г. тези разходи ще нараснат с допълнителни 450 млн. лв., достигайки 1,9 млрд. лв.
Според Института за пазарна икономика (ИПИ), предвидените 442 млн. лв. увеличение за 2025 г. са основно за възнаграждения и допълнителни плащания, но липсва обвързаност с резултатите от работата на системата. Анализаторите изразяват притеснение, че подобни ръстове се наблюдават само в високотехнологични сектори с висока добавена стойност и управленски позиции.
Проектобюджетът, предложен от Висшия съдебен съвет (ВСС), се отличава с програмен подход, което позволява количествено измерване на дейността. Въпреки това, ИПИ отбелязва липса на ясна връзка между целите и показателите за тяхното постигане, както и на механизми за корекция при неизпълнение.
Основните критики към системата включват прекалено висок брой магистрати спрямо населението, автоматичен ръст на разходите без стратегически цели и намалена натовареност на съдебната система. Също така, самоотводите и командироването се сочат като проблеми, които подкопават ефективността и независимостта на съдебната власт.
ИПИ представя и интерактивно табло за проследяване на тенденциите в съдебната система, което потвърждава, че бюджетът расте непропорционално на постигнатите резултати.