Пчеларският сектор в България алармира за драматично висока смъртност при пчелните семейства от началото на пролетта. Проблемът е особено сериозен в Северна и Североизточна България, където загубите достигат до 90%, съобщи Михаил Михайлов – председател на управителния съвет на „Съюз на българските пчелари“ и на „Обединен български пчеларски съюз“.
„Тенденцията е към още по-дълбок срив в броя на пчелните семейства“, предупреди Михайлов. По думите му основните причини за кризата включват понижен имунитет на пчелите, погрешна политика на Министерството на земеделието и храните по отношение на подпомагането на дребните пчелари, хаос в отчетността и контрола от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), както и безконтролен внос на чуждопородни пчелни майки, което влошава генофонда.
Пчеларите настояват за спешни действия от страна на държавата. Сред предложенията на сектора са:
-
Забрана на нерегламентирания внос на препарати за растителна защита, особено при обработка на ентомофилни култури (опрашвани от насекоми);
-
Забрана на нерегламентирания внос на ветеринарномедицински продукти за третиране на болестите по пилото и пчелите;
-
Възстановяване на регулярните профилактични прегледи от държавните ветеринарни служби;
-
Създаване на отделна дирекция „Пчеларство“ към Министерството на земеделието, която да отговаря конкретно за проблемите в сектора.
Браншовите организации предупреждават, че ако не бъдат взети спешни мерки, последствията ще се усетят далеч отвъд пчеларството – застрашено е опрашването на земеделските култури, а оттам и цялото биоразнообразие.
„Става дума за проблем от национално значение, който изисква незабавна и координирана реакция от институциите“, категорични са представителите на сектора, които ще изложат предложенията си на предстоящо изслушване в Министерството на земеделието.