10 C
Пловдив
неделя, януари 26, 2025

Масово пренебрегване на профилактичните прегледи от българите

Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през 2023 година по данни на НЗОК. През 2022 г. 41% от хората над 18 години са посетили личните си лекари с тази цел.

Въпреки че в някои области на страната е обявена грипна епидемия и профилактичните прегледи са преустановени, лични лекари отчитат, че дори и без наложената забрана, българите често подценяват нуждата от профилактика.

Ваня Стоева от Бургас споделя, че не ѝ остава време да посети личния си лекар за профилактичен преглед. Но не пропуска да заведе двете си деца.

„Не се грижим толкова за себе си, а повече за малките. Малко симптоматично – когато нещо се наложи, тогава. В последно време до профилактично не стигаме, защото честичко посещаваме. Доста грипна епидемии има и те са доста често тук и двете“, коментира тя

От страх или небрежност в кабинета на д-р Петко Желязков от 100 души само двама запазват час за профилактичен преглед.

„Нагласата на хората за профилактични прегледи е доста ниска и това са най-вече хората от 18 до 65 г. Те са по-трудни, а всъщност за тези хора е много важно да извършат тези ежегодни профилактични прегледи. Когато са здрави, ние сформираме такива рискови групи“, обясни д-р Желязков, предаде БНТ.

100 лева е сакцията, ако не се явим на профилактичен преглед. А глобени няма.

„По веднъж в годината трябва. Откриват някакви заболявания, които аз не съм подозирал, че имам. Или съответно ти не ги чувстваш като болка сега. То идва впоследствие“, обясни Пламен Павлов.

Профилактичните изследвания могат да установят хронични заболявания, които могат да се обострят при инфекции като грип.

„Не само грипа, но и ковид и всички вируси увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания. Увеличава се кръвосъсирването, тромбоцитите“, каза д-р Петко Желязков.

А навременната профилактика би намалила и броя на пациенти с рак в напреднал стадий.

„В България имаме между 3000 и 4000 регистрирани случаи на онкологични заболявания при мъже и жени, ако говорим за рак на гърдата. А с профилактичните прегледи можем да направим така, че до 10,15, 20% в най-добрия случай, както при европейската практика, тези случаи да паднат. А това са 200 души, които няма да стигнат до метастатично заболяване“, коментира д-р Иван Биволарски, нач. на отделението по медицинска онкология в КОЦ-Бургас.

Според общопрактикуващи лекари трябва да се осигури един ден платен отпуск, в който пациентът да изпълни целия пакет профилактични изследвания.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук