През последните седмици сцени на болници в Китай, препълнени с маскирани хора, обиколиха социалните мрежи, предизвиквайки притеснения за нова глобална пандемия.
Официален Пекин вече призна за скок в случаите на грипоподобния човешки метапневмовирус (HMPV – бел.ред.) – особено сред децата, и отдаде това на сезонен зимен скок на вирусните заболявания в страната предвид ниските температури в страната.
Но HMPV не е като Covid-19, коментират пред Би Би Си експерти по общественото здраве, отбелязвайки, че вирусът съществува от десетилетия, като почти всяко дете се заразява до петата си годинка, предаде БНР. Въпреки това при някои много малки деца, а и при хора с отслабена имунна система, това може да причини по-сериозно заболяване, настояват медиците.
Какво е HMPV вируса и как се разпространява?
HMPV е вирус, който ще доведе при заразен пациент до лека инфекция на горните дихателни пътища – практически неразличима от грипа – за повечето хора.
Идентифициран за първи път в Нидерландия през 2001 г., вирусът се разпространява чрез директен контакт между хора – когато някой докосне повърхности, замърсени с него.
Симптомите за повечето хора включват кашлица, лека треска и запушване на носа.
Медиците обясняват, че децата под две години са най-уязвимите към вируса, заедно с тези с отслабена имунна система, включително възрастни хора.
Ако бъдат заразени, „малък, но значителен дял“ сред имунокомпрометираните ще развият по-тежко заболяване, при което ще са засегнати белите дробове, като пациентите ще развият задух с хрипове, обяснява пред Би Би Си Хсу Ли Ян, доктор по инфекциозни болести от Сингапур.
„Много от тях ще се нуждаят от болнични грижи, като по-малък дял ще е изложен на риск от смърт от инфекцията“, пояснява той.
HMPV като Covid-19 ли е? Има ли място за притеснение?
Страховете от пандемия в стил Covid-19 са преувеличени, настояват здравните експерти, отбелязвайки, че пандемиите обикновено се причиняват от нови патогени, какъвто обаче не е е случаят с HMPV.
HMPV присъства в световен мащаб и съществува от десетилетия. Това означава, че хората по целия свят имат „известна степен на съществуващ имунитет поради предишно излагане“, твърди д-р Хсу.
„Почти всяко дете ще има поне една инфекция с HMPV до петия си рожден ден и можем да очакваме да имаме множество повторни инфекции през целия живот“, казва и Пол Хънтър, професор по медицина от Университета на Източна Англия.
„Така че като цяло не мисля, че в момента има признаци на по-сериозен глобален проблем“, заключава той.
Все пак д-р Хсу съветва за стандартни предпазни мерки от метапневмовируса – носене на маска при посещения на многолюдни места, добра лична хигиена на ръцете, както и поставянето на ваксина срещу грип.