Никога досега Европейският парламент не е споменавал открито македонската идентичност и език в официален европейски документ. За първи път от 34 години насам тези въпроси са включени в доклада на докладчика за Македония, заяви премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски пред телевизия Sitel, цитиран от МКД, предава Фокус.
„Фактът, че докладът беше приет от Комисията по външни работи и ще бъде представен пред Европейския парламент в този вид, показва, че идентичността и езикът ни ще бъдат официално поставени на дневен ред в европейската столица. За съжаление, вероятно ще има и евродепутати с ‘талибански’ подход, които ще внесат предложения за заличаването им“, коментира Мицкоски.
Той подчерта, че все повече съюзници в Европа разбират същността на проблема:
„Става ясно, че въпросът е дълбок и че всичко, което казвахме за историческите щети, се оказва вярно. Истината не може да бъде подменяна.“
Премиерът настоя, че доверието на македонския народ трябва да бъде възстановено:
„Хората трябва да са сигурни, че никой няма да им поставя нови условия или ултиматуми, които оставят рани върху националната им тъкан. Ако някой твърди, че премахването на езика и идентичността не е прекалено, то не знам кое би било.“
Относно искането за включване на българите в Конституцията, Мицкоски посочи две ключови дилеми:
„Първо човешките права. В редица доклади на Съвета на Европа няма данни за системни нарушения в страната. Второ ако наистина има 200 хиляди българи, което е около 10% от населението, това може да доведе до бъдещи искания за 10% квоти за съдии, прокурори, длъжности в администрацията и т.н. А ако това не бъде изпълнено ще има ново вето.“