Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства – на земеделието, на околната среда и на енергетиката в парламентарната земеделска комисия. Извънредното изслушване беше направено във връзка с опасенията за провал на предстоящия поливен сезон за земеделците.
Напрежението между земеделското и еко министерството на тема водоползване не остана скрито и при това изслушване. Във връзка с информацията, че водата от язовирите вместо за напояване отива за ВЕЦ-овете, министърът на земеделието Георги Тахов припомни, че закона за водите указва как се ползва водата:
„На първо място са питейно-битовите нужди, на второ – водата за напояване, на трето за енергетика. Невинаги тази хронология на норматива се е спазвала“.
Заместник министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов обаче контрира с информация за язовир „Жребчево“, от който през последните години вода за енергетиката не се подава:
„2024 година – 103 млн. куб. м, подадени от язовир „Жребчево“. Това, което е стигнало до потребителите, е с 95% загуби – или реално 4,8 млн. куб. м“.
На призива „оправете си течовете и загубите“, земеделският министър отговори:
„В момента възстановяваме участъци от главни напоителни канали, помпени станции, на които не са извършвани никакви ремонти от повече от 60 години. Наистина тръгваме от нулата“.
Има шанс поливният сезон да бъде спасен – съгласиха се и двете министерства. А до две седмици депутатите ще получат предложения от тях за законови промени за облекчаване на водоползването, разрешения за което фермерите сега чакат по две-три години.