Министерството на труда и социалната политика (МТСП) не подкрепя предложените промени в Закона за семейните помощи за деца, които предвиждат предоставянето на детски надбавки за всички семейства с деца в България. Това става ясно от становището на ведомството по законопроекта на партия „Възраждане“.
Основният проблем, според МТСП, е, че в законопроекта не е изрично посочено, че детските надбавки трябва да се предоставят на всички семейства, независимо от техните доходи. Промените засягат само разпоредбата в ал. 1 на чл. 4а от закона, без да се променят съществуващите условия в ал. 2 и 3, които регламентират прилагането на доходния критерий за получаване на помощта. Този критерий определя както достъпа до помощта, така и нейния размер – пълен или 80% от пълния размер.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов обясни, че прилагането на доходния критерий не води до социална несправедливост спрямо децата в България, като посочи, че в чужбина родителите на деца също получават детски надбавки, но не всички тези държави прилагат универсални помощи.
„Семейните помощи не са част от общото европейско законодателство“, подчерта министър Гуцанов, като добави, че държавата трябва да подкрепя родителите чрез различни мерки, като не само помощи, но и данъчни облекчения за деца.
Според министър Гуцанов предложението е финансово необезпечено. Данни на НСИ показват, че за изплащането на универсални детски надбавки са необходими 462 млн. лв. годишно, което е два пъти повече от средствата, предвидени за 2024 г. За сравнение, общият размер на средствата за всички помощи по Закона за семейните помощи за деца през 2023 г. е 641,3 млн. лв., като 267,2 млн. лв. от тях са за месечни помощи за отглеждане на деца до завършване на средно образование.