Министерството на здравеоопазването (МЗ) публикува на своята Фейсбук страница препоръки за поведение в условия на замърсен въздух и задимяване, целящи да предпазят населението от вредни влияния.
Една от основните насоки е да се избягва проветряването на помещенията, ако навън има задимяване или се усеща специфична миризма във въздуха. От МЗ съветват при такива ситуации да се уплътнят процепите на дома, като може да се поставят и мокри кърпи на прага на вратата. Тези мерки ще ограничат навлизането на замърсен въздух в помещенията.
Специални грижи за рисковите групи
Хората с хронични заболявания, бременните жени и малките деца трябва да избягват престоя на открито при задимяване. Ако все пак се налага да излязат навън, е препоръчително да използват маска, шал или влажна кърпа върху устата и носа, се казва още в публикацията.
При поява на оплаквания като затруднено дишане, е необходимо незабавно да се потърси медицинска помощ. Преди да се стигне до лекар, е важно очите, носът и устата да бъдат изплакнати с вода. Хората, които носят контактни лещи, трябва да ги свалят при раздразнение, съветват от ведомството.
След преминаване на замърсяването и превенция
МЗ препоръчва също така да се ограничи физическата активност, дори и у дома, докато задимяването отмине. След като въздухът се изчисти, помещенията трябва да бъдат проветрени добре, а всички повърхности – почистени с влажна кърпа.
От здравното министерство отправят и апел за поведение, съобразено с мерките за пожарна безопасност. Изрично се подчертава да не се пали огън на открито и да не се изхвърлят стъклени бутилки и предмети в полето или в горски територии, тъй като те могат да действат като лупа и да предизвикат запалване.
„Никога не изхвърляйте незагасени цигари от автомобил или сред природата“, допълват от министерството, напомняйки за важността на индивидуалната отговорност в опазването на околната среда и здравето.