12 C
Пловдив
събота, май 10, 2025

На 10 май честваме възстановяването на Българската патриаршия, празника Преполовение и паметта на свети апостол Симон Зилот

На 10 май Българската православна църква отбелязва три важни събития – възстановяването на Българската патриаршия, празника Преполовение и деня, посветен на свети апостол Симон Зилот.

Датата се свързва с едно от най-значимите събития в новата църковна история на страната ни. На този ден преди 70 години – през 1953 г. – Българската патриаршия е тържествено възстановена. След повече от пет века подчинение на Цариградската патриаршия, Българската църква се отделя от нея през 1870 г., но пълната ѝ самостоятелност е призната едва през 1945 г. Осем години по-късно тя възвръща и патриаршеското си достойнство – такова, каквото е имала до края на XIV век.

На тази дата често се чества и Преполовение – подвижен празник, който се пада в сряда на четвъртата седмица след Великден. Наречен е така, защото отбелязва средата на 50-дневния период между Възкресение Христово и Петдесетница. На този ден вярващите си припомнят влизането на Иисус Христос в Йерусалим по време на юдейския празник Шатри и Неговата проповед в храма, където Той говори за Своята мисия като Месия и Избавител.

Също на 10 май почитаме паметта на свети апостол Симон Зилот – един от дванадесетте апостоли на Иисус Христос. Наричан още Кананит, защото произхождал от Кана в Галилея, той носел прозвището „Зилот“, което означава „ревнител“. Симон бил пламенен поддръжник на Божия закон, ревностен проповедник на Евангелието и верен следовник на Христос.

След слизането на Светия Дух в деня на Петдесетница, Симон Зилот започнал да разпространява Христовото учение в различни краища на света – Египет, Етиопия, Либия, Мавритания и дори в далечна Британия. Според църковното предание, именно там бил заловен от езичници, подложен на жестоки мъчения и разпнат на кръст заради вярата си по време на управлението на император Траян (96–117 г.).

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук