На 10 май Българската православна църква отбелязва три важни събития – възстановяването на Българската патриаршия, празника Преполовение и деня, посветен на свети апостол Симон Зилот.
Датата се свързва с едно от най-значимите събития в новата църковна история на страната ни. На този ден преди 70 години – през 1953 г. – Българската патриаршия е тържествено възстановена. След повече от пет века подчинение на Цариградската патриаршия, Българската църква се отделя от нея през 1870 г., но пълната ѝ самостоятелност е призната едва през 1945 г. Осем години по-късно тя възвръща и патриаршеското си достойнство – такова, каквото е имала до края на XIV век.
На тази дата често се чества и Преполовение – подвижен празник, който се пада в сряда на четвъртата седмица след Великден. Наречен е така, защото отбелязва средата на 50-дневния период между Възкресение Христово и Петдесетница. На този ден вярващите си припомнят влизането на Иисус Христос в Йерусалим по време на юдейския празник Шатри и Неговата проповед в храма, където Той говори за Своята мисия като Месия и Избавител.
Също на 10 май почитаме паметта на свети апостол Симон Зилот – един от дванадесетте апостоли на Иисус Христос. Наричан още Кананит, защото произхождал от Кана в Галилея, той носел прозвището „Зилот“, което означава „ревнител“. Симон бил пламенен поддръжник на Божия закон, ревностен проповедник на Евангелието и верен следовник на Христос.
След слизането на Светия Дух в деня на Петдесетница, Симон Зилот започнал да разпространява Христовото учение в различни краища на света – Египет, Етиопия, Либия, Мавритания и дори в далечна Британия. Според църковното предание, именно там бил заловен от езичници, подложен на жестоки мъчения и разпнат на кръст заради вярата си по време на управлението на император Траян (96–117 г.).