25 декември е денят от годината с най-голям брой сърдечни инциденти, показват данните на Американската сърдечна асоциация. За България официални данни няма, но кардиолози си спомнят, че по празниците болниците винаги се пълнят. Разказват, че инфарктите и инсултите нарастват през последните две седмици на декември.
Шведска изследователска група предполага, че по-високите нива на стрес по време на празниците увеличат рисковете. Като се има предвид финансовият натиск, неизбежните семейни драми и прекомерното хранене, повишеното напрежение върху телата ни може би не е изненадващо.
От една страна, е виновно времето, защото ниските температури причиняват свиване на кръвоносните съдове, което повишава кръвното налягане и кара сърцето да работи по-усилено, за да изпомпва кръв, коментират лекарите.
От друга страна, е изчислено, че човек консумира близо 6000 калории на Коледа, три пъти повече от препоръчителното дневно количество.
Наддаването на тегло и повишеният холестерол в кръвта също увеличават риска и от инсулт, и от инфаркт. Затова опитайте се да запазите висококалоричното удоволствие само за един или два дни.
Типичните стресови фактори, които всички изпитваме през този сезон, също играят роля.
“За някои сезонът е радостен, но за други може да бъде разстройващ или стресиращ, скърбят за изгубени близки, организират големи празнични събирания или се занимават със свекъри и свекърви, обобщават кардиолозите. – Стресът около празниците и нарушените рутинни процедури – по-малко сън, повече алкохол и пропуснати лекарства, добавят към напрежението”.
Има обаче мерки, които можете да предприемете, за да помогнете на сърцето си да премине непокътнато през този хаотичен сезон.
- Не стойте дълго време на студ. Дори работата ви да е навън, давайте си чести почивки, за да се загреете.
- Въпреки че може да е досадно, кардиолозите препоръчват да се носят шапки, ръкавици и вълнени чорапи винаги когато сте на студено за повече време.
- Избягвайте излишния алкохол. Не е тайна, че празничният сезон идва със скок в консумацията на спиртни напитки. Решете предварително какво ще пиете и изберете към алкохола правилната храна. Ако приемате лекарства, проверете дали има някакви вредни взаимодействия с алкохола.
- Консултирайте се със специалист при следните симптоми – силна болка в гърдите, гадене, студена пот или внезапна умора. Трябва да се съобщава и за всяка слабост в ръцете и краката и затруднения в говора.
Освен сърдечносъдови, празничните опасности са поне още четири.
Алергични реакции
От полените и плесените, отделяни от коледното дърво, до растенията и цветята, донесени като подаръци, можем да внесем много потенциални алергени в къщата по това време на годината. Добра идея е да имате подръка антихистамини, ако получите симптоми на алергия.
Много хора използват свещи и дифузери по празниците, за да изпълнят домовете си с коледни аромати като канела, портокал, джинджифил и др. Въпреки че създават уют, може да съдържат вредни за здравето летливи органични съединения. Бъдете особено внимателни, ако имате респираторни проблеми като астма или ХОББ.
Една от най-честите причини за алергични реакции е и купата с ядки, която всеки има на Коледа. А ядки има и в празнични храни като пайове, пудинги, баклави и торти.
Стомашни проблеми
Коледният излишък може да включва и повишена консумация на пикантни и мазни храни и напитки, които могат да раздразнят червата и да предизвикат лошо храносмилане. Можете да вземете антиациди без рецепта, за да помогнете в борбата със симптомите на лошо храносмилане.
Хранително отравяне
Което идва от недостатъчно сготвени пуйки, огромни количества закупени храни и неизмити ръце. Симптомите включват гадене, повръщане, диария, стомашни спазми и висока температура. От решаващо значение е да избегнете дехидратация, така че се уверете, че имате много течности и отново потърсете лекарска помощ.
Вирусни инфекции
Ако планираният коледен купон е с много хора, е много вероятно да се разболеете. В момента в България се разпространяват три респираторни вирусни инфекции: грип, COVID и респираторен синцитиален вирус (RSV). Има и стомашен, който причинява диария и повръщане.
Защитете се и от нежелания подарък на инфекция, предавана по полов път. Когато се използват правилно, презервативите са много ефективни.