С крехко мнозинство – 15 гласа „за“ срещу 14 „против“ и един „въздържал се“ – Общинският съвет в Асеновград отказа на фирма „Запрянови-03” ООД правото да изготви техническо задание за промени в Подробен устройствен план (ПУП) за бъдещата мраморна кариера край село Горнослав. Решението дойде под силния обществен натиск на жители от шест села, които дойдоха лично в залата, за да защитят правото си на чиста природа, спокойствие и здраве.
Концесионерът, който има 35-годишен договор за добив на мрамор и баластра от находището „Делчевото – 2“, очакваше зелена светлина за следващата фаза на проекта. Но гражданският гняв и аргументираните притеснения на хората временно блокираха този ход.
Напрежението в залата ескалира, когато съветникът Станислав Кехайов от БДС-Радикали предложи тайно гласуване – ход, който разгневи присъстващите и доведе до почивка и появата на полиция в сградата.
Според документацията, около 45 от общо 65 декара от предвидената площ за кариерата попадат в държавни горски територии, предназначени за производство на дървесина. За да бъде изготвен ПУП в такъв терен, се изисква предварително одобрение от Министерството на земеделието – процедура, която не може да стартира без съгласието на Общинския съвет.
Хората от региона не оставиха съмнение в позицията си – кариерата застрашава водоизточници, части от биосферния резерват „Червената стена“, както и поминъка им. Няма направен хидрогеоложки анализ, няма обществено обсъждане – само рискове и мълчание от институциите, подчерта Мая Христозова от инициативния комитет.
Жителите на Горнослав и околните села изразиха тревогите си от шум, прах, замърсяване на почвата, унищожаване на земеделските земи и местното животновъдство. Те припомниха, че вече три години водят борба, провеждат протести, организират събрания и настояват гласът им да бъде чут.
„Ние не сме политически обвързани, но ви припомняме, че по време на предизборната кампания през 2023 г. всички партии заявиха, че ще ни подкрепят. Сега решението е във вашите ръце“, каза с трепет Надя Куцарова от комитета.
Допълнително напрежение внася фактът, че направената през 2016 г. оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) е с изтекъл срок на валидност и в момента вървят съдебни спорове по темата във Върховния административен съд.
Управителят на „Запрянови-03“ Георги Запрянов от своя страна защити проекта, като заяви пред БТА, че всички съдебни решения са в полза на фирмата и че всичко е законосъобразно. Според него противниците на кариерата просто търсят трибуна за изява. „Нека документите да говорят, а не емоциите“, коментира той.
Но днес говори не документът, а гласът на хората – чут, макар и на косъм. Решението на общинския съвет засега слага спирачка на проекта, но борбата за природата на Родопите далеч не е приключила.