В деня на изборите, въпреки ползите, които могат да бъдат получени от подобрената технология – комбинацията от машини за гласуване, заедно с хартиени бюлетини, доведе до повече бюрократични и процедурни стъпки. Това е увеличило възможността за грешки в избирателните секции. До този извод са стигнали наблюдатели на изборите тази неделя от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Те определят изборите като “добре организирани, но неефективни”.
Делегацията отново изразява своята загриженост свързани с постоянните твърдения за купуване на гласове и контролиран вот. Наблюдателите отправят съвет към политическите лидери и законодателите да обмислят промени в избирателната система, които могат да бъдат по-благоприятни за стабилни правителства.
“Ние още веднъж приветстваме добрата организация на изборите и продължаващите усилия на електоратът, изтощен от безкрайни цикли на повтарящи се избори”, каза Алфред Хеер, ръководител на делегацията на ПАСЕ. “След този седми изборен тур в рамките на три години, политическите лидери от всички партии и коалиции трябва да се замислят за реалността”, призова Хеер. Той посочи, че постоянно задържащата се ниска избирателна активност е знак за срив в доверието на българите в изборния процес.
Ръководителят на делегацията на ПАСЕ Алфред Хеер съветва политиците да обмислят промени в избирателната система.
“Политическата система в България е в криза, свидетели сме на ерозия на традиционните партии, на политическа фрагментация и подем на популистки движения, както и разочарование на обществото”, каза Хеер. Отбеляза, че няма функционираща демокрация без активно участие на избирателите.
Честото разчитане на краткосрочни и служебни правителства де факто замени обикновената връзка между изборите и формирането на стабилни правителства. Това упование само по себе си е признание за неуспех при установяването на трайни политически решения, обобщават още наблюдателите от ПАСЕ. Те отчитат слаба предизборна кампания, проведена предимно в социалните медии и до известна степен чрез традиционни средства в селските райони. “Все по-голям брой кандидати управляват собствената си политическа комуникация, частично заобикаляйки професионалната журналистика, което поражда опасения за качеството на информацията, достигаща до избирателите”, посочват още наблюдателите.
“Тези избори не доведоха до пробив в политическата безизходица. Отговорността сега е на политическите сили в България. Те трябва да преминат отвъд партизанските разделения, за да прекъснат този цикъл на безизходица. Българският народ заслужава лидери, ангажирани да осигурят функциониращо демократично управление”, обобщават от ПАСЕ.
14-членна делегация, водена от Алфред Хеер (Швейцария, АЛДЕ), наблюдава предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. В изборния ден седемте екипа бяха разположени в София, Пазарджик, Пловдив, Перник, Брезник, Благоевград, Дупница, Рила, Монтана, Ловеч, Враца, Етрополе, Комарево, Бързия и Средец.
Доклад за наблюдението ще бъде представен на заседанието на Постоянния комитет на ПАСЕ на 29 ноември 2024 г. в Люксембург.