Повече от 70% от сделките с недвижими имоти в България през последното десетилетие се извършват с пари в брой, показват данни от официалната статистика. Това поставя страната сред изключенията в Европа, където 80–90% от имотните сделки се финансират чрез ипотечни кредити.
Същевременно пазарът у нас продължава да расте на фона на очакваното влизане в еврозоната. Само от началото на 2025 г. цените на жилищата са се повишили с 6%, а през цялата 2024 г. – с 16%.
Според Българската народна банка едва 27 от всеки 100 сделки се реализират чрез банков кредит. Останалите купувачи предпочитат да плащат с налични средства – при това в страна с едни от най-ниските доходи в ЕС.
„Причината за тази парадоксална тенденция е наличието на значителен дял сива икономика,“ коментира Йордан Йорданов, управляващ директор на една от водещите брокерски компании в страната, в интервю за БНР.
„Много хора в частния сектор не се осигуряват върху реалните си доходи. Въпреки това идват с 200, 250, дори 300 хиляди евро в брой. Клиентите разполагат с прилични средства, но тези пари често не минават през банковата система“, обясни той.
Въпреки че ипотечното кредитиране е отбелязало ръст от 30% през изминалата година, делът на покупките с кредит остава относително нисък.
Йорданов съветва потребителите да обмислят покупка чрез кредит, дори когато разполагат със средства в брой.
„В сегашната икономическа ситуация инфлацията реално неутрализира ефекта от лихвите по заемите. Затова ипотечният кредит често се оказва по-изгодният вариант“, казва той.
Очакванията са интересът към българския имотен пазар да се засили още повече след влизането в еврозоната, включително от страна на чуждестранни инвеститори.