Въпреки че криптосферите продължават да се развиват, едно събитие смая света. ВуBіt, една от водещите криптовалутни борси, беше ударена от сериозен хакерски атака, при която хакерите от севернокорейската група Lazarus Group успяха да откраднат 1,5 млрд. долара в Ethereum. След новината за инцидента се наблюдава паническо теглене на средства, съобщава CoinDesk и Money.bg.
Кражбата и последиците
Това е най-голямата кражба на криптовалута в историята. Загубата е около една трета от активите на борсата, които възлизат на 16,9 млрд. долара, спаднали до 11,2 млрд. долара само за няколко часа. Повечето потребители са теглили стабилни монети, а не Ethereum.
Как се осъществи атаката
Изпълнителният директор на ВуBіт, Бен Жой, разкри, че след като хакерите получили достъп до „студен“ портфейл (несвързан с мрежата), те успели да откраднат около 70% от активите на техните клиенти. Това принудило борсата да осигури заем, за да може да обработва тегленията на своите потребители.
Кризата се задълбочила, когато децентрализираната протоколна платформа Safe временно спряла функционалността на своите смарт портфейли, за да гарантира сигурността на платформата. Това довело до блокиране на 3 милиарда долара в USDT в Safe портфейл.
Реакцията на властите и възможността за връщане на средствата
Жой съобщи, че властите в Сингапур са взели случая много сериозно и въпросът вече е ескалирал до Интерпол. Също така са ангажирани компании за блокчейн анализ, включително Chainalysis.
Интересен момент е, че борсата разглеждала възможността за възстановяване на Ethereum блокчейн на по-ранна версия – идея, предложена от някои участници в индустрията, включително съоснователя на BitMEX, Артър Хейс. Жой разкри, че екипът му е контактировал с Виталик Бутерин и Ethereum Foundation за съвет, въпреки че такова действие би било изключително сложно и противоречиво.
Опасенията са, че възстановяването на блокчейна към по-ранна версия ще засегне транзакции на стойност над 1,5 млрд. долара, а освен това, ще нанесе тежък удар върху доверието в криптосферата, тъй като неизменността е основен принцип на технологиите, използвани в блокчейна.
История на Lazarus Group
Точната причина за хакерската атака все още не е известна. Според Жой, лаптопите на ВуBіт не са били компрометирани, а движението на подписаните транзакции изглежда рутини. Хакерите бързо ликвидирали плячката си през различни платформи.
Историята на Lazarus Group започва през 2017 г., когато групата проникнала в четири южнокорейски борси и откраднала биткойни на стойност 200 млн. долара.