Марихуаната, която се задържа на българските граници, идва предимно от държави с по-либерална политика спрямо наркотиците като Испания и дори САЩ. Това съобщи пред „Телеграф“ Стефан Бакалов, началник на отдел „Борба с наркотрафика“ в ТД „Митници“ София.
Контрабандата на канабис и други наркотични вещества се извършва по разнообразни методи – чрез камиони, леки автомобили, автобуси и дори чрез малки пратки. Според Бакалов основните маршрути за трафик преминават през Балканския път, като след промяната на политическата обстановка в Близкия изток и намаленото търсене на хероин, наркотиците започват да се движат основно от Западна Европа към Турция. Сред основните наркотични вещества, преминаващи през този маршрут, са марихуана и кокаин, а в някои случаи – и хашиш.
От началото на годината митническите служители са задържали около 800 кг наркотици. Най-голямото количество е марихуана – 550 кг, открити при 28 случая. Следващото най-често задържано вещество е кокаинът, с общо 117 кг, конфискувани при пет случая. В два случая са открити и 92 кг хашиш. Най-голямото количество марихуана е задържано на 10 януари в склад на спедиторска фирма в София, където в колетна пратка от САЩ са открити 356 кг марихуана, скрити в полиетиленови пликове, поръсени с кафе, за да бъдат заблудени митническите кучета.
В един от най-големите случаи на трафик на хашиш през последните 12 години в България, митническите служители в Русе на 10 април открили 91,6 кг хашиш в камион, преминаващ през Дунав мост 2 – Видин. Стоката била маскирана като концентрат за газирана напитка, с изходен пункт Ирландия и крайна дестинация Турция. Стойността на задържаните наркотични вещества, установена по тарифи за съдебно производство, е над 1 милион лева.
В допълнение към успешните акции, правителството наскоро публикува проект на Национална стратегия за борба с наркотиците за периода 2025-2029 г. Според оценките на Националния фокусен център за наркотици и наркомании, в България има 31 634 души, които употребяват наркотици. Данните показват, че въпреки намаляването на потреблението на хероин и други опиоиди, употребата на канабис и стимуланти като метамфетамин се увеличава. Спадът в трафика на хероин се дължи на забраната за отглеждане на опиев мак в Афганистан, докато трафикът на кокаин продължава да се осъществява основно по въздушен и морски път, с активното участие на български граждани в логистиката.
През последните години се наблюдава значително увеличаване на трафика на канабис от Испания, Македония и Албания през България за Турция, като за целта се използват товарни автомобили, понякога с участието на български и чуждестранни граждани. България е също така важен транзитен пункт за марихуана и хашиш, които по-късно се разпространяват в Западна, Северна и Централна Европа. Освен това, броят на случаите на отглеждане на канабис в закрити помещения в страната също се увеличава.
Друг важен момент в борбата с наркотрафика е ръстът на задържаните наркотици на Дунав мост 2, където от началото на годината са конфискувани 145 кг наркотични вещества – с 70% повече в сравнение със същия период на 2024 г. Трафикът през този граничен пункт често включва турски граждани, които се опитват да преминат с наркотиците, вярвайки, че няма да бъдат проверявани на шенгенската граница.
Според Иво Поаков, началник на отдел „Борба с наркотрафика“ в Митница-Русе, повечето от тези шофьори са обикновени хора, които по една или друга причина са се оказали в ситуация, в която се опитват да прекарват наркотиците. Някои от тях посочват, че целта е да изплатят големи кредити в родната си Турция.
Тези случаи подчертават сериозността на проблема с наркотрафика и необходимостта от усилени мерки и сътрудничество в борбата срещу контрабандата на наркотици в България и по-широкия регион.