Парламентарната комисия по образование и наука прие на второ четене предложение за промяна в Закона за висшето образование, което предвижда намаляване на таксите за платено обучение на студентите с 40%. Това решение идва в отговор на сериозния проблем с драстично увеличените такси, който предизвика поредица от протести сред бъдещите висшисти.
Комисията се събра спешно, дори преди приключването на пленарното заседание, за да разреши казуса. Увеличението на таксите беше причинено от обвързването на формулата за тяхното изчисляване с издръжката на един студент по държавна поръчка, която наскоро беше повишена.
Предвидимост и бъдещи мерки
Освен намалението, депутатите решиха в закона да се запише, че таксите за платено обучение не трябва да се повишават с повече от 20% по време на целия период на обучение. Целта е да се осигури по-голяма предвидимост за студентите и техните семейства.
Реакции и призиви за цялостна реформа
Предложението за намаление на таксите е направено след като са взети предвид становища от 23 държавни висши училища, обясни проф. Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи и председател на Съвета на ректорите.
Въпреки това, проф. Мирослав Дачев, ректор на Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ), изрази притеснение: „С намалението на таксите при нас те остават над 10 000 лв. към момента. Ако те влязат в сила от академичната 2025/2026 г., много от студентите ни ще се отпишат и ще отидат в частни висши училища по изкуствата“.
Проф. Темелкова също така бие камбаната, че е необходимо цялостно преосмисляне на модела на финансиране във висшето образование, за да се избегне постоянното „гасене на пожари“ и да се осигури устойчивост на системата.