3 C
Пловдив
вторник, януари 7, 2025

Напитките, подсладени със захар, са виновни за милиони случаи на диабет

Консумацията на подсладени със захар напитки е причина за около 2,2 милиона нови случая на диабет тип 2 и 1,2 милиона нови случая на сърдечни заболявания в световен мащаб годишно, сочи проучване, цитирано от ЮПИ.

Бързото усвояване на сладките напитки води до повишаване на нивата на кръвната захар с минимална хранителна стойност. С течение на времето редовният прием води до увеличаване на теглото, инсулинова резистентност и множество метаболитни проблеми, свързани с диабет тип 2 и сърдечни заболявания – двете водещи причини за смърт в световен мащаб, отбелязват изследователите.

„Разбирането на вредата за здравето от подсладените със захар напитки във всяка страна по света е от решаващо значение при информирането за необходимостта от целенасочени действия“, каза пред ЮПИ ръководителят на изследването д-р Дариш Мозафариан.

„Нашите резултати подчертават обхвата на тази глобална криза в общественото здраве. Представителите на обществеността, индустрията и правителствата трябва да обърнат внимание и да предприемат приоритетни действия“, допълва д-р Мозафариан, който е кардиолог.

„Установихме, че подсладените със захар напитки причиняват много големи вреди, но реакцията на обществото е слаба“, добавя той.

Изследователите установяват, че в развиващите се страни броят на случаите е особено обезпокоителен. Подсладените със захар напитки са причина за над 21% от новите случаи на диабет в Африка, на юг от Сахара. А в Латинска Америка и в Карибския басейн те са допринесли за почти 24% от новите случаи на диабет и за над 11% от новите случаи на сърдечносъдови заболявания.

В Колумбия над 48% от всички нови случаи на диабет се дължат на консумацията на сладки напитки, а в Мексико този прием е свързан с почти една трета от новите случаи на диабет, пише БТА.

С развитието на страните и увеличаването на доходите достъпността и желанието за консумация на сладки напитки се увеличава, казват изследователите. Те апелират за провеждането на кампании за обществено здраве, регулиране на рекламата на сладки напитки и данъци върху тях.

В Мексико например – страната, в която се наблюдава едно от най-високите нива на консумация на захарни напитки на глава от населението в света, въведе данък върху тези напитки през 2014 г. Досега това е помогнало за намаляване на потреблението, особено сред хората с по-ниски доходи.

Подкрепата за това изследване идва от фондация „Гейтс“, Американската асоциация за сърдечни заболявания и Националния съвет за наука и технологии в Мексико.

Изследването е публикувано в списание Nature Medicine.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук