„Не ме пращайте в затвора!“ – тези думи произнесе Анка Михайлова, обвинена в смъртта на осиновеното си бебе Севда, в последната си дума пред Пловдивския апелативен съд. Момиченцето на година и 10 месеца, което беше настанено в УМБАЛ „Свети Георги“ на 23 септември 2022 г. с тежки травми по главата и следи от насилие по тялото, почина на 16 октомври след усилия от страна на лекарите да го спасят.
Михайлова твърди, че е оставила детето само в спалнята за кратко време и че то паднало от леглото върху теракотните плочки на пода. Въпреки това, на първа инстанция тя бе осъдена на 8 години затвор. Обжалването й и протестът на прокуратурата доведоха до ново разглеждане на делото пред втората инстанция. В хода на процеса беше назначена допълнителна комплексна съдебномедицинска експертиза с участието на физик, а вещите лица категорично заявиха, че на Севда са нанесени поне три удара в главата и че черепно-мозъчните травми не могат да бъдат резултат от падане от легло. „Това е класически пример за смърт на дете в резултат от физическо малтретиране“, заяви съдебният лекар д-р Павел Тимонов. Прокурорът Атанас Янков настоя за по-строго наказание, подчертавайки, че случаят представлява умишлено убийство. „Несериозно е да се приеме, че три травми са причинени от три последователни падания“, добави той.
Адвокатите на Михайлова, Хари Хараламбиев и Димитър Будаков, настояха за правна квалификация на убийството като неумишлено и за условна присъда от 3 години. „Ние не казваме, че Анка няма вина, но тя не е осигурила непрекъснато наблюдение и контрол над детето“, заяви Будаков. Хараламбиев подчерта, че присъдата не може да бъде основана на предположения, като припомни, че в експертното заключение често е използван изразът „най-вероятно“. „Не се доверявайте на тази експертиза“, призова той магистратите.
Процесът продължава, като съдебните решения предстоят.