14 са жертвите на пожари заради грешки при употребата на печки на твърдо гориво и радиатори в разклонители.
Масовият проблем е, че хората, които се греят на дърва, пелети и въглища не почистват комините си. В такива случаи има риск да загинат от от задушаване, и то в съня си. Такива са 10 от загиналите. Има и 13 ранени.
Убитите от ток при късо съединение в миналия отоплителен сезон са 4-има. Причината за ударите е включване на радиатора или конвектора в разклонител. Мощността на подобни уреди е поне 2000 вата и трябва задължително да са в отделен контакт – както е при климатиците и готварските печки например, които в масовия случай са в заземени контакти.
Проблеми има и с ютиите с по-голяма мощност.
В празничните дни често се отчитат и пожари, обикновено по-дребни и без жертви, от лампичките. Обикновено стават през нощта, когато хората ги оставят без надзор.
Анализите на пожарната показали, че в повечето случаи това били украшения, които се повредили и хората след това ги ремонтирали сами. Огнеборците съветват това да не се прави никога, а веднага счупените лампички да бъдат заменени с нови. И напомнят, че подобни украшения не са скъпи – струват до около 10 лева, а щетите от пожарите от тях са доста по-големи. Препоръчват и винаги лампичките да се изключват, преди човек да си легне.
Огнеборците посочват, че на миналата Нова година имали 15 сигнала за пожари в апартаменти, някои заради оставени без надзор свещи. За щастие нямало загинали, но 9 души са пострадали.
Заради фойерверките и пиратките хората масово подавали сигнали за пожари, каквито всъщност нямало. Така се получили цели 866 повиквания на тел. 112, при които огнеборците се отзовали, но пламъци нямало. Има обаче пукотевица, която стряска деца и домашни любимци, затова много общини забраняват големите илюминации.
От пожарната напомнят и да се внимава с бенгалския огън на площада за Нова година. Макар да няма пострадали от подобни инциденти, често се случвало човек да си тръгне с дупка в якето.