Никулден е един от най-значимите зимни празници в България, честван на 6 декември в чест на св. Николай Чудотворец – покровител на моряците, рибарите, банкерите и търговците. Този празник е важен както за православните християни, така и за цялото българско културно наследство. Денят е изпълнен с религиозно и народно съдържание, съчетавайки християнски традиции с езически вярвания и обичаи.
Свети Николай – чудотворец и покровител
Свети Николай е един от най-почитаните християнски светци. Роден е през III век в град Патара (днешна Турция) и от малък проявява милосърдие, състрадание и любов към ближния. Според преданията, св. Николай спасява моряци от бурно море, което го утвърждава като покровител на всички, свързани с водата. Освен това той е закрилник на бедните, болните и нуждаещите се.
Никулден по време на Рождественския пост
Никулден попада в периода на Рождественския пост, но въпреки поста, на този ден се разрешава консумацията на риба. Това е пряко свързано с легендата за св. Николай, който спасил кораб от буря, запушвайки пробойна с жив шаран. Оттогава шаранът се смята за „жертвената риба“ на празника.
Традиции и обичаи на Никулден
1. Приготвяне на риба, най-често шаран
Основният акцент на трапезата е пълненият шаран. Той се пълни с ориз, лук, орехи и различни подправки, след което се пече. Според традицията, костта от главата на шарана (наричана „кръстче“) се пази като амулет за здраве и защита.
2. Празничната трапеза
Освен риба, на масата се слагат постни ястия като питка, варени зеленчуци, пълнени чушки с боб и други традиционни блюда. Важно е всичко да бъде приготвено с любов и уважение към светията.
3. Почит към водата
На Никулден много хора посещават църква, където се извършва водосвет за здраве и благополучие. В някои рибарски селища се провеждат ритуали край водоеми, за да се благословят водите и да се осигури богата улов през годината.
4. Имен ден
На този ден празнуват всички с имената Николай, Николина, Кольо, Нина и техните производни. Домовете на именниците се пълнят с гости, които носят подаръци и пожелават здраве и късмет.
Поверия и символика
- Шаранът като символ: Според народните вярвания, шаранът е „слугата“ на св. Николай и затова е задължителен за празничната трапеза.
- Морето и бурите: Празникът на св. Николай се свързва с успокояването на бурите. Моряците и рибарите извършват ритуали за благодарност и защита от беди.
- Костта от шарана: Смята се, че костта, приличаща на кръст, има магически свойства – пази дома от зли сили и носи късмет.
Никулден днес
В съвремието Никулден остава обичан празник в България. Освен религиозното значение, той е повод за събиране на семейството и приятелите около богатата трапеза. Традициите и обичаите продължават да се спазват, предавайки се от поколение на поколение.
Никулден е не само ден за почит към св. Николай, но и време за размисъл, благодарност и сплотяване. Празникът ни напомня за важността на вярата, семейството и грижата за ближния.