21 C
Пловдив
петък, май 9, 2025

Нова система за 112 без видео и SMS сигнали

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единния европейски номер 112. Гласуването се състоя след повече от четири часа дебати — първо по темата за имунитета на народни представители, а след това и по въпроса за подмяната на Бюрото за контрол на СРС.

С измененията се предвижда изграждане на комуникационни центрове от ново поколение, свързани чрез електронна съобщителна мрежа с пакетна комутация.

Партия „Възраждане“ настоя в закона изрично да се запише, че новата система ще позволява на гражданите да изпращат координати, видеа и други сигнали при подаване на повиквания. „Невключването на такава възможност създава илюзорна представа за функционалността и интерфейса на бъдещата система. Важно е хората да могат да изпращат видео- и звукови файлове“, заяви депутатът Петър Петров. Той изрази опасения, че средствата за реализация на проекта може да бъдат „неправилно усвоени или откраднати“.

Предложението им обаче не бе прието – едва 51 депутати го подкрепиха (включително 15 от ПП-Б и 7 от „Величие“), 92 гласуваха „против“, а 26 се въздържаха (от тях 12 от БСП, 10 от Алианса на Ахмед Доган и 4 от ГЕРБ).

Не бе приета и друга идея на „Възраждане“ – всички обаждания на номер 112 да се записват автоматично в електронен регистър.

Партията изрази недоволство и от настоящото мобилно приложение за контакт с 112, което в момента е достъпно само за хора с увреждания, удостоверени с ТЕЛК. Те настояха за ново приложение, достъпно за всички граждани, чрез което при подаване на сигнал да се предава автоматично и точната локация на подателя.

Божидар Божанов от „Демократична България“ също отбеляза, че текущото приложение е твърде сложно за използване и че не е ясно дали изобщо се ползва. Той подкрепи идеята за ново, по-удобно решение и допълни, че идентификацията на потребителите не представлява сериозен риск от злоупотреба. Според него трябва да се предвиди и възможност за подаване на сигнали чрез кратки текстови съобщения, каквато практика съществува в редица европейски държави.

Предложението за въвеждане на SMS съобщения също не събра нужната подкрепа — 70 гласа „за“ (включително 15 от ПП-ДБ, 28 от „Възраждане“, 2 от ГЕРБ и по няколко гласа от други формации), 95 „против“ и 14 „въздържал се“, основно от БСП. Подобна съдба имаше и предложението за ново мобилно приложение – само 56 депутати го подкрепиха.

„Възраждане“ предложи още и изслушване на екипа, който поддържа системата 112, с цел да се обсъдят възможности за допълнително подобряване на закона.

Депутатът Петър Петров настоя системата да бъде въведена до края на настоящата година, дори още през лятото. В крайна сметка парламентът одобри първоначално предложения срок – 28 юни 2027 г.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук