0 C
Пловдив
сряда, февруари 12, 2025

Нови паралелки по програмиране на изкуствен интелект в Пловдив и Карлово

Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие на Пловдив утвърди държавния план-прием за професионалните и профилираните гимназии, както и средните училища в областта за учебната 2025/2026 г. Заседанието бе ръководено от областния управител проф. Христина Янчева, която очерта ключовите предизвикателства за предстоящата година.

Основен акцент е увеличаването на професионалното образование за сметка на профилираните паралелки. Според проф. Янчева, след консултации с бизнеса, работодателските организации и Агенцията по заетостта, е установена необходимост от кадри в 40 различни професии. В отговор на тази тенденция се разширява приемът в специалности с висока търсене на пазара на труда.

По-малко паралелки заради намаляващия брой ученици

За учебната 2025/2026 г. в Пловдивска област ще бъдат разкрити общо 215 паралелки, като се очаква в тях да бъдат приети 5 772 ученици. От тях 143 ще бъдат професионални, а 72 – профилирани, включително 27 езикови паралелки. Най-много паралелки ще има в ЕГ „Пловдив“ (10), ЕГ „Иван Вазов“ (9) и ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери“ (8).

Тази година се отчита спад в броя на учениците, завършващи седми клас – с 252 по-малко в сравнение с предходната година. Най-голямо намаление има в Пловдив (-158), Карлово (-47) и Хисаря (-36). Въпреки това в някои общини, като Садово (+28), Асеновград (+18), Първомай (+13) и Съединение (+13), се наблюдава ръст на учениците.

Нови специалности, ориентирани към бъдещето

През новата учебна година в областта ще бъдат разкрити 11 нови специалности. Сред тях са:

  • Строителство – ПГТСТ „Гоце Делчев“ (строители-монтажници на метални конструкции) и СУ „Найден Геров“ (монтажници на ВиК мрежи).
  • Индустрия и технологии – ПГ по селско стопанство „Васил Левски“ в Първомай (машинен монтьор в химическата и хранително-вкусовата промишленост).
  • Програмиране и дигитални технологии – СУ „Христо Проданов“ (Карлово) и СУ „Софроний Врачански“ (Пловдив) въвеждат специалността „Програмиране на изкуствен интелект“.
  • Икономика и електронна търговия – Специалността „Икономическа информатика“ ще се изучава в СУ „Петко Р. Славейков“ (Кричим), СУ „Св. Константин Кирил Философ“ (Пловдив) и ПГ по селско стопанство (Белозем). В СУ „Христо Ботев“ (Съединение) се въвежда „Електронна търговия“, а ПГ „Петър Парчевич“ (Раковски) ще обучава технолози за хлебната промишленост.

Ограничения в приема

Въпреки направените постъпки от Регионалното управление на образованието (РУО) за увеличаване на броя на паралелките в областта, Министерството на образованието не е одобрило допълнителен прием.

„Беше огромно предизвикателство за нас, директорите и учителите. Уточнихме рамката след две официални работни срещи и множество неофициални консултации“, коментира Мариана Симеонова от РУО – Пловдив.

Въпреки предизвикателствата, образователните институции в Пловдивска област се стремят да адаптират приема към нуждите на пазара на труда и да осигурят по-добри възможности за реализация на младите хора.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук