28 C
Пловдив
събота, юли 5, 2025

Нови правила за водно спасяване: Повече медици на плажа, но и парадокси в системата

От това лято влиза в сила нова наредба за водно спасяване, която носи със себе си съществени промени в медицинското обслужване по българското Черноморие. Регламентът изисква значително увеличаване на броя на медицинските кадри на плажовете, но повдига и въпроси относно логиката на системата.

Повече лекари и сестри, но и предизвикателства

Според новата наредба, дори на малки плажни ивици до 200 метра вече трябва да има медицинска сестра или фелдшер. За по-големите плажове изискванията са още по-високи, предвиждайки допълнителни екипи. Като пример се посочва Слънчев бряг, където задължително трябва да има два реанимационни екипа, медицински пункт и реанимобил.

Д-р Калоян Теодосиев сподели пред bTV, че най-честите здравословни проблеми на плажа са свързани с дехидратация, прегряване и неспазване на лекарски предписания от хронично болни. Парамедикът Петя Ангелова допълни, че слънчевите изгаряния, особено при малки деца, също са често срещана опасност.

Въпреки увеличения брой на кадрите, Ваня Каменова, отговорник по медицинска дейност, изрази загриженост относно затрудненото реанимационно обслужване на плажовете. Тя посочи един парадокс: „Странното е, че изискванията към броя, квалификацията и медицинското оборудване, е много по-голямо към нас, отколкото към колегите в държавната спешна помощ“. По думите ѝ това води до абсурдна ситуация, при която стабилизирани пациенти се предават на медици с по-ниска квалификация за транспортиране до лечебно заведение.

Препоръки за рискови групи

Ваня Каменова отправи и важен призив към определени групи летовници. Тя препоръча епилептици, диабетици и хора със сърдечно-съдови заболявания да бъдат с особено внимание на плажа, за да избегнат здравословни усложнения.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук