Спадът на износа продължава – от януари до август българският експорт на стоки и услуги за 63,2 млрд. лв., което е намаление с нови 3,5% на годишна база, съобщи в понеделник НСИ.
Този спад идва на фона на понижение и през миналата година, което беше с 6,5%. В същото време вносът продължава да е на миналогодишните равнища – около 72 млрд. лв., и това прави търговския дефицит още по-голям. Той достига 8,5 млрд. лв. за осем месеца, сочат данните.
Износът на почти всички стоки и услуги върви надолу, но най-отчетливо това се чувства при храните и в машиностроенето.
При храните има рекордни спадове, например в износа на олио – то е с цели 24,5% надолу в сравнение със същия период на миналата година. Друго важно перо при износа на храни от България са зърнените култури, при които се отчита 15% спад на годишна база.
Част от този спад най-вероятно се дължи и на понижението на цените на много от храните в сравнение с миналата година, но все пак няма как и количествата да не намаляват.
Приходите от износ на машиностроителна продукция намаляват със 715 млн. лв. в сравнение с миналата година, за да стигнат 13,2 млрд. лв. за времето от януари до август. Това се получава главно от производството на авточасти, тъй като България е част от световната верига на доставки на тези стоки, а автомобилната промишленост на Стария континент показва лоши резултати тази година.
Учудващо на общия фон няма спад на износа към Германия, както се очакваше. За страните от ЕС данните са до септември и показват, че износът към най-големия външнотърговски партньор на България се е увеличил за тези 9 месеца със 7,7%, при това независимо от лошите данни за германската икономика и предполагаемото отслабване на търсенето. За Турция, която е важен пазар за българските стоки, има ръст също с 10% в сравнение със същия период на миналата година. За сметка на това има спад на износа към всички останали пазари.