Ако кметът на Пловдив не прекрати договора за строителство на нови сгради в двора на Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, ще блокираме проекта, включително чрез съдебни действия. Това заявиха общинските съветници от „Демократична България“ на пресконференция в БТА – Пловдив, заедно с народни представители от коалицията.
Според депутата Манол Пейков, намерението на кмета, зам.-кмета по образование и районния кмет да изградят нови корпуси в непосредствена близост до историческата сграда, застрашава нейния архитектурен облик. Той подчерта, че гимназията е паметник на културата от национално значение и втората най-стара гимназия в България след Габровската.
„Тази гимназия е дала на страната шестима министър-председатели. Проектите за новите корпуси изглеждат потресаващо. В съседство има свободен терен от 3 декара, който сега се използва за паркинг – там някога е било старото турско училище. Г-н Владимир Темелков обяви, че на това място ще бъде построен многоетажен паркинг. Събраха родителите и им обясниха, че започва ремонт за 100 дни. На следващия ден обаче решиха да приложат хибриден вариант. Г-н Темелков действа като танк – изолирал се е в собствения си купол и гази напред, без да се съобразява с нищо“, заяви Пейков.
Той посочи, че няма да бъде допуснато унищожаването на едно от малкото отворени и дишащи пространства в центъра на града. „Решение на Върховния административен съд по сходен казус с училище „Св. Патриарх Евтимий“ постанови, че не може да се прави ремонт чрез инженерингова процедура, дори когато сградата не е паметник на културата. Няма да оставим нещата така“, добави той.
Общинският съветник Веселина Александрова подчерта, че тъй като сградата, дворът и оградата на гимназията представляват архитектурен ансамбъл с национално значение, Министерството на културата е трябвало да одобри визата за строеж, но е отказало да го направи. Въпреки това общината е възложила на избран изпълнител да изработи проект, платени са му 450 000 лева, и е приложена процедурата „инженеринг“ – според Александрова, с цел заобикаляне на обществения интерес.
„Общата стойност на поръчката е 29 милиона лева с ДДС. При този подход или ще се окаже, че сумата е недостатъчна – както при стадион „Христо Ботев“ – или ще се получи компромисно и некачествено строителство“, предупреди тя.
Според нея единственият правилен подход е прекратяване на договора и провеждане на нова процедура с архитектурен конкурс, дори да се запази локацията. Александрова призова кметската управа да се съобрази с решението на ВАС, което ясно посочва, че инженерингът не е подходящ метод за изграждане или реновиране на образователна сграда.
„Ако проектът за Хуманитарната гимназия не бъде спрян, ще бъде оспорен в съда с аргументите от вече съществуващото съдебно решение“, категорична беше Александрова.