9 C
Пловдив
сряда, декември 11, 2024

Опасен инцидент с биосигурността: Проби от смъртоносни вируси изчезнаха от лаборатория

Близо 100 живи проби от смъртоносния вирус Хендра са били изгубени или откраднати при сериозен гаф за биосигурност в държавната лаборатория в Куинсланд, Австралия. Вирусът Хендра е зооноза, което означава, че може да се разпространи от животни на хора. През 1994 година той обхвана състезателните конюшни в предградие на Бризбейн, убивайки треньор и 13 коня.

За сериозният инцидент с биосигурността се разбра скоро, когато стотици флакони, съдържащи опасни вируси, изчезнаха от изследователска лаборатория. Министърът на здравеопазването Тим Никълс потвърди в понеделник, че 323 проби от живи вируси, в това число вирус Хендра (Hendra), Лисавирус (Lyssavirus) и Хантавирус (Hantavirus), са изчезнали през 2021 г. след значителен пробив в протоколите за сигурност, съобщава abc.net.au.

Материалът, включващ проби от вируса Hendra, Lyssavirus и Hantavirus, изглежда е изчезнал, след като фризерът, съхраняващ пробите, се е повредил. Никълс каза, че пробивът е открит през август 2023 г. Лабораторията не може да каже дали материалите са били премахнати или унищожени.

„Именно тази част от трансфера на тези материали предизвиква безпокойство“, каза Никълс. „Материалите може да са били извадени от сигурно хранилище и изгубени“, допълни той.

Няма обосновани предположения, че пробите са взети или откраднати от лабораторията.

„Важно е да се отбележи, че тези проби от вируси ще се разградят много бързо извън фризер с ниска температура и ще станат неинфекциозни“, каза той.

„Никакви случаи на Хендра или Лисавирус не са докладвани при хора в Куинсланд през последните пет години и не е имало съобщения за инфекции с Hantavirus при хора в Австралия“, успокои министърът.

Вирусът Хендра беше идентифициран за първи път в средата на 90-те години, след като зарази и уби няколко коня в Австралия. Оттогава е имало 66 известни огнища в Австралия, убивайки четирима души и десетки коне. Може да се предава от животни на хора, така че причинява зоонози. Въпреки че заразяването при хора е рядко, последствията са опустошителни.

Смъртността при хората, заразени с Хендра, достига тревожен процент – 57%.

„Вирусът Hendra имаше дълбоко въздействие върху тези, които бяха заразени, върху техните семейства, но също и върху животните в засегнатите райони“, каза Райна Плоурайт, която е професор в университета Корнел, обяснявайки сериозността на този вирус.

Що се отнася до хантавируса, той се предава от гризачи и може да причини хантавирусен белодробен синдром, състояние със смъртност от около 38%.

Също толкова опасен, лисавирусът може да доведе до бърза смърт на заразените, като има сходство с бяс.

Две пълни проби от хантавирус, който никога не е бил регистриран при хора в Австралия, също липсват.

Запитан защо обществеността не е била уведомена за нарушението по-рано, министър Никълс каза, че това ще бъде част от разследването. Вътрешните правила и насоки за това как вирусните проби се съхраняват в лабораторията ще бъдат анализирани, за да се види дали са били спазени правилно.

„Тези неща не могат да се случват“

Експертът по инфекциозни болести д-р Пол Грифин каза, че не би трябвало да е възможен пробив в съхранението на такива опасни вируси.

„Системите и процесите в лабораториите, боравещи с такива смъртоносни патогени, обикновено са толкова конкретни и строги, такива неща просто не могат да се случват“, подчерта д-р Грифин. „Така че е много разочароващо да чуя за нарушението, особено да разбера за него толкова далече във времето“, посочи той.

Системни грешки и засегнати над 40 000 наказателни дела

Препоръките ще бъдат направени в доклад, който ще бъде доставен на здравния отдел до 30 юни тази година. Пробивът идва, когато хиляди ДНК проби се тестват повторно, след като в държавната лаборатория за съдебна медицина в Куинсланд бяха открити исторически пропуски.

Повече от 40 000 наказателни дела са били засегнати от откриването на системни грешки в начина, по който са анализирани ДНК проби. Констатациите предизвикаха две анкетни комисии, като процесът на повторно тестване се очаква да отнеме години.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук