Нова тревожна мода сред децата набира скорост в TikTok – играта „Червена врата, жълта врата“ създава потенциални рискове за психичното здраве на най-малките. Макар да звучи безобидно, експерти предупреждават, че тя може да доведе до халюцинации, тревожност и силен стрес.
Играта, известна още от 2020 г. в чужбина, вече се разпространява и в България. Участват две деца – едното сяда в поза лотус и започва да масажира слепоочията на другото, което лежи със затворени очи. Повтарят се думите „Червена врата, жълта врата“, докато детето в легнало положение започне да „вижда“ коридори, врати и фигури – зрителни халюцинации, обясняват психолози.
„Ако се появи черна врата – участникът трябва да бъде веднага изваден от състоянието, защото това може да означава навлизане в плашещи визуализации“, казват експертите. Според тях играта е вид лек транс с хипнотичен ефект, особено когато се провежда на тъмно.
Макар засега да няма данни за сериозни психични травми, психолозите са категорични – подобни практики са рискови за деца под 12-годишна възраст, особено ако са тревожни или емоционално уязвими. От Центъра за безопасен интернет подчертават, че играта може да остави трайна следа у подрастващите.
Внимание заслужават и други опасни онлайн „развлечения“. Една от симулативните игри, за които експертите предупреждават, включва сцени, свързани с кражби и трафик на наркотици.
Родителите са призовани да бъдат активни – да наблюдават какво гледат децата им, с кого общуват и какви предизвикателства ги привличат онлайн. На европейско ниво също се предприемат действия – чрез Акта за дигитални услуги на ЕС, който скоро ще бъде приложен и у нас.
Предизвикателствата в мрежата няма да спрат – защото зад тях стои бизнес модел, който печели от гледания и популярност. Но за децата това може да се превърне в игра с висока цена.