11 C
Пловдив
неделя, март 30, 2025

Опасност от радиационно изтичане заради пробив в защитата на Чернобил

От седмици украинските власти се опитват да отстранят щетите по защитното покритие на повредения четвърти блок на изведената от експлоатация атомна електроцентрала в Чернобил. На 14 февруари руски дрон нанесе поражения върху „новия безопасен саркофаг“ (New Safe Confinement, NSC), като проби защитната конструкция и предизвика пожар. Огънят беше овладян едва на 7 март – три седмици след атаката.

„Основната ни цел е да запечатаме основния пробив с размер около 15 кв. м, както и над 200 по-малки отвора в корпуса“, заявява Григорий Ищенко, ръководител на украинската държавна агенция, отговаряща за управлението на забранената зона около Чернобил.

Последствия от атаката

Новото защитно покритие беше изградено над стария саркофаг, който осигуряваше временна защита след аварията през 1986 г. NSC е проектиран да предотврати разпространението на радиоактивни материали. Проектът, финансиран от 45 държави, струваше над 1,5 милиарда евро и отне почти 12 години за завършване. Конструкцията функционира от 2019 г.

Според Ищенко, все още не е направена цялостна оценка на щетите от руската атака, тъй като разследването продължава. „Нивата на радиация са в норма, персоналът работи нормално, но системата за повишаване на налягането е извън строя, което доведе до леко повишена влажност“, пояснява той.

Опасност от радиационно изтичане

Въпреки че експертите смятат, че понижаването на налягането в защитния корпус не представлява незабавна заплаха, пробивът в конструкцията създава други рискове. Според Дмитрий Хуменюк от Държавния научно-технически център по ядрена енергетика, сега е затруднено демонтирането на стария бетонен саркофаг, в който има 18 нестабилни греди. Ако една от трите основни греди рухне, съществува риск от изтичане на радиация в атмосферата.

„В момента защитната обвивка не изпълнява напълно функцията си да задържа радиоактивните продукти, които все още се отделят под нея“, предупреждава Хуменюк. Въпреки това, експертите уверяват, че засега няма нужда от евакуация или прием на йодни таблетки. Те обаче подчертават, че усилията на международната общност за изграждане на защитното съоръжение може да се окажат напразни.

Възможни решения за ремонт

Ремонтът на повредената обвивка е изключително сложен, тъй като радиационните нива в зоната не позволяват директни възстановителни дейности. „Защитният купол беше сглобен извън авариралия реактор и след това придвижен на мястото си по релси. Тъй като тези релси вече са демонтирани, ще трябва да се намери друго решение“, обяснява Хуменюк.

Според Ян Ванде Путе от „Грийнпийс“ – Украйна, единственият възможен вариант е повторното монтиране на релсите, за да може повредената конструкция да бъде преместена, ремонтирана и върната обратно. Засега не е ясно колко ще струва този процес. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е одобрила първоначално финансиране от 400 000 евро за експертна оценка на щетите.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук