Пловдивският апелативен съд потвърди мярката за неотклонение „задържане под стража“ за Х. Л., обвинен в измама и изнудване. Мъжът обжалва решението на Окръжния съд – Пловдив, с искане за по-лека мярка, но без успех.
Срещу него са повдигнати две обвинения – за измама и за принуда с цел имотна облага. Според събраните доказателства, престъпленията са извършени през декември 2024 г. в Асеновград. Х. Л. е подвел възрастна самотно живееща вдовица, че срещу определена сума ще бъдат закупени строителни материали за ремонт на покрива на къщата ѝ. Така жената била ощетена с 16 685 лева.
В отделен случай обвиняемият е принудил същата пострадала чрез заплахи да му предаде 200 грама инвестиционно злато на стойност около 32 000 лева – действие, извършено противно на нейната воля.
Апелативните съдии приеха, че събраните до момента доказателства обосновават сериозно предположение, че именно Х. Л. е автор на престъпленията. Неоснователни са и твърденията на защитата, че между страните е имало само гражданско-правни отношения. Според показанията на пострадалата и двама свидетели, обвиняемият е участвал активно в „преговорите“ за ремонта, демонстрирайки същото усърдие при получаването на паричните средства, както и при убеждаването на жената да му даде златните кюлчета.
Назначената съдебно-техническа експертиза е установила, че с извършените „ремонтни дейности“ старият покрив всъщност е бил повреден.
Съдът приема, че има реална опасност обвиняемият да извърши ново престъпление, ако бъде пуснат на свобода. Това се обосновава както с тежестта на престъпленията, така и с техния близък времеви интервал, осъществени в съучастие и с висока степен на организираност. Съдът отбелязва и сериозния размер на причинените имуществени вреди – общо над 48 000 лв.
Аргументът на защитата, че Х. Л. трябва да бъде освободен заради отговорности към семейството и близките си, също беше отхвърлен като недостатъчен за промяна на мярката.
Определението на Апелативния съд – Пловдив е окончателно.