В свой анализ двама високопоставени служители на Централната банка отправят критики и предупреждения за бъдещето на криптовалутите
биткойн не успя да се превърне в глобална децентрализирана цифрова валута, а вместо това стана жертва на измами и манипулации. Скорошното одобрение на ETF не променя факта, че биткойнът е скъп, бавен и неудобен.“ С този туит в профила си в X в четвъртък Европейската централна банка насочва към публикация в блога си, която силно критикува най-голямата криптовалута и неуспеха й да постигне целите, заради които беше създадена. Материалът е на Улрих Биндзайл, генерален директор за пазарна инфраструктура и плащания в съавторство с неговия съветник Юрген Шааф.
Материалът е озаглавен „Одобрение на ETF за биткойн – новите дрехи на краля“, рефериращо с детската приказка, в която „кралят“ бил излъган, че носи невидими нови дрехи, и всичките му приближени се съгласявали, за да не бъдат възприемани като глупаци, в това число и самият крал. Това продължило, докато малко дете забелязало краля и го посочило с въпроса защо е гол, след което всички започнали да му се подиграват.
В X и форумите мнозина спекулират, че зад подобни тези стоят плановете на ЕЦБ да прокара своя дигитална валута CBDC, което на практика ще е пряк конкурент на криптовалутите в момента и ще бъде изцяло контролирано от ЕЦБ. Европейските ETF-и бяха предшественици на американските, макар да не получиха толкова мащабно приемане. Публикацията в блога е с дисклеймър, че мнението е на авторите и не отразява на всяка цена позицията на ЕЦБ. „Капитал“ публикува текста от блога на ЕЦБ.
Новите дрехи на краля
От Улрих Биндзайл и Юрген Шааф.

Ние твърдим, че биткойн не е успял да изпълни първоначалното си обещание да стане глобална децентрализирана цифрова валута. Ние също така показваме, че второто обещание на биткойн да бъде финансов актив, чиято стойност неизбежно ще продължи да расте, е също толкова погрешно. Предупреждаваме за рисковете за обществото и околната среда.
Уви, всички тези рискове се материализираха.
Днес биткойн транзакциите все още са неудобни, бавни и скъпи. Извън тъмната мрежа, скритата част от интернет, използвана за престъпни дейности, тя почти не се използва за плащания. Регулаторните инициативи за борба с широкомащабното използване на биткойн мрежата от престъпници все още не са успешни. Дори пълното спонсориране от страна на правителството в Ел Салвадор, което му предостави статут на законно платежно средство и се опита усилено да даде старт на мрежовите ефекти чрез първоначален подарък за биткойни от 30 долара в безплатни биткойни за гражданите, не можа да го утвърди като успешно средство за плащане.
По същия начин биткойн все още не е подходящ за инвестиция. Той не генерира паричен поток (за разлика от недвижимите имоти) или дивиденти (акции), не може да се използва продуктивно (стоки) и не предлага социални ползи (златни бижута) или субективна оценка въз основа на изключителни способности (произведения на изкуството). Инвеститорите на дребно с по-малко финансови познания са привлечени от страха да не пропуснат, което ги води до потенциална загуба на парите си.
А добивът на биткойн с помощта на механизма за доказателство за работа продължава да замърсява околната среда в същия мащаб като цели държави, като по-високите цени на биткойн предполагат по-високо потребление на енергия, тъй като по-високите разходи могат да бъдат покрити от копачите.
източник:capital.bg