На брифинг, проведен днес в Съдебната палата в Габрово, прокуратурата и разследващи органи обявиха разкриването на организирана престъпна група (ОПГ), занимаваща се с разпространение на наркотици в региона. Още по-шокиращ се оказва фактът, че групата е ръководена от мъж, който в момента изтърпява ефективна присъда за причиняване на смъртта на трима млади мъже при тежка пътна катастрофа.
Става дума за Александър Ковачев – добре познато име в Габрово, превърнало се в символ на безнаказаност и системна съдебна неефективност. На 18 ноември 2020 г. той отнема живота на 23-годишния Васил, доведен син на Петя Иванова – основателката на сдружение „Ангели на пътя“, създадено именно в отговор на трагедията. В катастрофата Ковачев тежко ранява и приятелите на Васил – Георги (22 г.) и Светлин (20 г.), като двама от тях остават инвалидизирани за цял живот.
Въпреки сериозността на престъплението, обвиняемият не прекарва нито ден в ареста до самата присъда. Години наред делото се бави чрез процедурни хватки – включително абсурдното използване на малолетно дете като алиби. Едва през 2024 г. Ковачев е осъден на осем години лишаване от свобода при „общ режим“ – най-леката форма на изтърпяване, която позволява престой в открито затворническо общежитие.
Но престъпленията не спират до тук.
През 2022 г., в очевиден акт на отмъщение, Ковачев е свързан с умишлен палеж на транспортна фирма в Габрово. Година по-късно, през юли 2023 г., участва в грабеж в особено големи размери – откраднати са машини за производство на цигари на стойност 2.2 милиона лева от склад на Агенция „Митници“. Паралелно с това, се установява, че той координира наркоразпространение и упражнява системен натиск и заплахи над хора в Габрово и Севлиево – дори докато е в затвора.
Особено тревожна е липсата на кумулативен подход при разглеждането на множеството дела срещу Ковачев. Всеки случай се разглежда отделно, без оценка на неговия цялостен криминален профил – практика, която, според юристи и граждански активисти, създава условия за занижени присъди и реална невъзможност за справедливост.
„Десетки животи са съсипани, а системата продължава да третира този човек като обикновен нарушител“, пише в социалните мрежи бащата на една от жертвите – Сияна.
Разкритията поставят под сериозно съмнение способността на системата не само да наказва, но и да предотвратява повторяеми и ескалиращи форми на насилие, контрабанда и заплаха за обществото. Въпросът, който остава – колко още?