1 C
Пловдив
вторник, февруари 18, 2025

Отбелязваме 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата

Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти, сочи информация на отдел.

152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка, Националната гвардейска част (НГЧ), висшите военни училища, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.

Васил Иванов Кунчев

Васил Левски е български революционер, идеолог на българската национална революция, организатор  и ръководител на българското националноосвободително движение.

Той е участник в Първа българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети. Включва се във формирането на Втора българска легия (1867-1868).

Васил Левски осъществява две обиколки в България – първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората – от 1 май до 26 август 1869 г., по време на които изгражда първите революционни комитети в България – в Ловеч, Плевен, Карлово и Сопот.

През есента на 1869 г. участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния. На 27 май 1870 г. отново се връща в България и изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в страната. На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април – 4 май 1872) е утвърден за „главен апостол на цяла България, Тракия и Македония“, след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.

На 27 декември (стар стил) 1872 г. е заловен от турските власти в Къкринското ханче. От 5 до 10 януари (ст. ст.) 1873 г. е разпитван от Специална следствена комисия, която на 14 януари (ст. ст.) изготвя заключителния протокол, с който предлага  да бъде осъден на смърт. На 22 януари (ст. ст.) със султанска заповед на Абдул Азис смъртната му присъда е потвърдена. На 6 февруари (ст. ст.),18 февруари (нов стил) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти. По традиция всяка година на 19 февруари се отбелязва годишнината от смъртта му, когато в цялата страна се организират тържествени чествания.

Възпоменателни церемонии

На 18 февруари в родния град на Васил Левски – Карлово ще се проведе възпоменателна церемония на едноименния площад с участието на представителни формирования и военния духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада (начален час 18:00 ч). По-рано през деня ще се проведе и общоградско паметно шествие с участието на военнослужещи от 61-ва механизирана бригада (от 10:00 ч.), информираха от Министерството на отбраната.

Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“, посветена на 152-годишнината от гибелта на Левски, ще се състои от 17:00 ч. днес, съобщиха от Столичната община и добавиха, че събитието ще се проведе на площад „Гина Кунчева“.

Днес в Стара Загора, Хасково, Ямбол, Горна Оряховица и Чирпан личен състав от състава на 2-ра механизирана бригада, 59-и батальон за ядрена химикобиологична защита и екология и Първи разузнавателен батальон ще почетат паметта на Апостола с поднасяне на венци и цветя пред неговите паметници от 11:00 ч. В Русе поклонението е от 11:30 ч. В Община Златица от 18:00 ч. е ритуалът, където военнослужещи от 38-и батальон за ядрена химикобиологична защита и екология ще поднесат венци и цветя пред паметната плоча на Васил Левски. В Благоевград, Дупница и Петрич военнослужещи от Трето Бригадно командване ще участват в ритуали по полагане на венци и цветя в знак на признателност към живота и делото на Апостола от 18:30 часа.

Националният военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново е подготвил поредица от събития за отбелязването на годишнината. Днес от 8:00 ч. ще се проведе военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност пред паметника на Левски на Ритуалния плац в НВУ. От 10:00 ч. започва поход на курсанти до Къкринското ханче, където съвместно с Община Ловеч, ще се проведе военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност пред паметника на Левски. От 16:00 ч. е отбелязването на годишнината във Велико Търново пред паметника на Васил Левски с военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност, организиран съвместно с Община Велико Търново. Ден по-късно деца от детски градини и ученици ще посетят НВУ във връзка с годишнината. В Ловеч от 18:00 ч. е гражданското поклонение с военен ритуал на паметника на Васил Левски с участието на военнослужещи от Командването за логистична поддръжка.

Във Варна за първи път военният ритуал за отбелязването на годишнината ще се проведе днес от 10:00 ч. пред паметника на Левски в Морската градина, където ще бъдат положени венци и цветя и ще бъде отслужена заупокойна молитва. Съорганизатори са Военноморските сили, Община Варна и Варненската и Великопреславска света митрополия.

На 19 февруари ще продължат военните ритуали за отбелязването на годишнината от гибелта на Дякона. В София Националната гвардейска част ще постави почетни часови пред паметника на Апостола на свободата през целия ден, а от 18:00 ч ще проведе възпоменателна церемония.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук