Само една цигара може да намали продължителността на живота с приблизително 20 минути за хора, които пушат дълги години. Кутия от 20 цигари пък скъсява живота с почти седем часа.
Според ново проучване на Юнивърсити Колидж Лондон (UCL), публикувано в Addiction и цитиранo от вестник “Гардиън”, пушенето има още по-голямо влияние върху здравето, отколкото се смяташе досега.
Проучването използва данни от две мащабни изследвания във Великобритания – едното започнало през 1951 г., а другото, Million Women Study, стартирало през 1996 г. Новите изчисления показват, че всяка цигара намалява живота с 17 минути при мъжете и 22 минути при жените – почти двойно повече от предишните оценки от 2000 г.
“Тютюнопушенето изяжда годините в добро здраве в средната възраст, като ускорява настъпването на хронични заболявания,” коментира д-р Сара Джаксън, водещ изследовател от UCL. Това означава, че 60-годишен пушач може да има здравния профил на 70-годишен непушач.
Колко време може да се „върне“ след отказ от цигарите?
Според изследването, ако човек, който пуши средно по 10 цигари на ден, се откаже на 1 януари, още на 8 януари ще е предотвратил загубата на един ден живот. До 5 февруари ще е „спечелил“ една седмица, а до 5 август – цял месец. До края на годината спасените дни ще достигнат 50.
“Никога не е твърде късно да спрете да пушите,” подчертава д-р Джаксън. “Средно пушачите губят около 10 години от живота си – това са десет скъпоценни години.”
България: Една от водещите страни по брой пушачи
В България 28,7% от населението пуши, което поставя страната ни на второ място в света след Индонезия (32,6%), според анализ на Universal Drugstore от 2024 г. След нас са Турция (28%), Франция и Китай (25,3%).
Няма безопасно ниво на пушене
Докладът на UCL потвърждава, че дори минималната употреба на цигари крие сериозни рискове. Например, рискът от сърдечни заболявания е едва 50% по-нисък за хора, които пушат една цигара дневно, в сравнение с тези, които пушат цяла кутия.
“Колкото по-рано спрете цигарите, толкова повече време ще се радвате на добро здраве,” обобщават авторите. Пълното отказване от тютюнопушенето остава единствената гаранция за намаляване на риска от заболявания, причинени от този навик.
Пушенето е една от водещите предотвратими причини за смъртност в света. Докато много дългогодишни пушачи вярват, че е твърде късно да спрат, учените уверяват, че всяко усилие да се откаже този навик води до значими ползи за здравето.