Отново е това време на годината, когато не можете да си спомните кой ден от седмицата е. Или кога за последен път сте яли нещо, което не е подправено с канела или напоено с алкохол. Също така не можете да си спомните кога за последен път сте се събудили и сте се чувствали свежи. Всъщност от известно време се чувствате уморени.
Дали сте спали лошо? Пиете ли прекалено много? Или просто бавно свиквате с живота, в който постоянно сте „гроги“?
Малко са нещата, които са толкова изтощителни и неприятни, колкото умората. Когато се чувствате изтощени, не можете да работите, да се забавлявате или дори да почивате толкова ефективно, колкото бихте искали. И все пак това е нещо, с което всеки от нас се сблъсква в една или друга степен в даден момент, макар че почти винаги настъпва след Коледа – обвиняваме сезона, пише Си Ен Ен.
Съществуват безброй причини, поради които някой може да се чувства уморен, освен очевидните фактори, като болест, прегаряне и нарушен сън. Но защо някои от нас винаги се чувстват така, независимо колко здрави са?
И какво можем да направим, за да се преборим с това, без да харчим цяло състояние за чудни добавки и суперхрани, които всъщност може да са само маркетингов трик?
„Умората е изключително често срещан симптом в общата практика“, казва д-р Анджела Рай, общопрактикуващ лекар в клиниката на Харли Стрийт в Лондон.
„Има многобройни причини за умората, включително лош сън, дехидратация и стрес, особено по Коледа, както и медицински причини. Усещането за постоянна умора се нарича от медицинските специалисти „ТАТТ“.
От безбройните причини за TATT, които д-р Рай вижда като общопрактикуващ лекар, една от най-често срещаните е анемията – недостиг на желязо, който може да се открие чрез кръвен тест и да се лекува с таблетки с желязо. Други често срещани причини са диабетът, жлезистата треска, недостигът на витамин В12 и фолиева киселина и хипотиреоидизмът, при който щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза, което води до забавяне на метаболизма.
Други физиологични състояния, които могат да причинят честа умора, включват дълъг COVID, хормонални промени и обструктивна сънна апнея – проблем с дишането, който се появява по време на сън и кара мускулите на гърлото периодично да се отпускат, прекъсвайки нормалното дишане.
При жените чувството на умора може да бъде свързано и с менструалния цикъл, като някои от тях се чувстват особено изтощени по време на лутеалната фаза, известна още като периода преди менструацията, когато изпитват предменструален синдром (ПМС).
Общият начин на живот и здравословното състояние също играят важна роля за това колко уморени се чувстваме.
„Ако спортувате редовно, сте по-устойчиви както на физически усилия, така и на психологически изисквания“, казва д-р Софи Босток, експерт по съня в Bensons for Beds. „Здравословното хранене също помага за предпазване от липса на енергия поради неправилно хранене.“
Консумацията на пълноценни храни е често срещана препоръка за борба с ежедневната умора, като зеленолистните зеленчуци, ядките, семената и нетлъстите протеини допринасят за една добре балансирана диета, която би трябвало да доведе до забележима промяна в нивата на умора.
Нещо толкова просто като недостатъчното пиене на вода също може да бъде основен фактор за TATT.
„Дехидратацията е често срещана причина за умора и е добре известно, че повечето хора не консумират достатъчно вода. Дехидратацията намалява обема на кръвта, което затруднява сърцето да изпомпва кислород и хранителни вещества към мускулите и органите, което води до чувство на умора. Водата също така е от съществено значение за клетъчните и мозъчните функции и ни помага да поддържаме електролитния баланс, който е от решаващо значение за мускулната функция и енергията“, казва д-р Рай.
Оптималният прием на вода зависи от възрастта и нивото на активност, но като цяло NHS препоръчва да се пият от шест до осем чаши на ден.
Разбира се, някои хора просто се нуждаят от повече сън от други, поради което може да завиждате на приятелите си, които успяват да се справят само с няколко часа, докато вие се затруднявате, ако не спазвате осемчасовия си режим.
„Общата препоръка за сън е седем до девет часа на нощ, но е важно да се вслушваме в тялото“, казва д-р Рай.
Това обаче може да бъде повлияно от основни състояния или хронични заболявания.
„Има и генетични фактори като синдрома на късия сън, при който се нуждаете от по-малко сън от повечето хора“, добавя тя. „През повечето нощи можете да спите по шест часа или по-малко, но да се събуждате енергични и напълно отпочинали.“
Освен всички физиологични възможности за причиняване на умора има и многобройни психологически причини.
Една от най-големите причини е стресът, който повишава нивото на хормона кортизол, което от своя страна може да доведе до нарушаване на съня. „Огромното мнозинство от хората, с които работя, изпитват умора, дължаща се на свръхактивна нервна система“, казва Крис Мийдън, терапевт по травми и тревожност в клиниката „Мийдън“.
„Хроничният стрес, тревожността и неразрешените травми могат да стимулират нервната система, оставяйки тялото в състояние на постоянна борба или бягство. Депресията може също така да изчерпи енергията и мотивацията, създавайки постоянен цикъл на изтощение, защото хората се намират в състояние на свръхбдителност, постоянно на ръба.“
Важно е да се отбележи, че има разлика между чувството на умора като симптом на гореспоменатите причини и хроничната умора, която обикновено е признак на нещо по-сериозно от физиологична гледна точка. „Състоянието все още не е добре разбрано и често не се разпознава от медицинските специалисти, като няма ясен път за лечение, особено при тежките случаи“, казва д-р Дебора Лий от онлайн аптека „Д-р Фокс“.
„Умората, която продължава шест месеца или повече, обикновено се нарича синдром на хроничната умора или миалгичен енцефалит. Това е сложно, слабо проучено, инвалидизиращо заболяване, което често е придружено от мускулни болки, мускулна слабост и главоболие.“
Често срещани са и когнитивните проблеми, които могат да включват мозъчна мъгла, безсъние и свръхчувствителност, например към светлина или звук. По-голямата част от хората, с които работя, изпитват умора, дължаща се на свръхактивна нервна система.
Диагностицирането на миалгичен енцефалит може да бъде изключително трудно, като се има предвид, че симптомите могат да бъдат свързани с много други състояния.
Въпреки това, ако се сблъскате с умора, която по някакъв начин ви се струва необичайна, най-доброто, което можете да направите, е да се обърнете към личния си лекар. Той може да ви помогне да определите дали умората ви се дължи предимно на физиологични или психологични причини и да предприемете по-нататъшни действия.
Независимо от причината, която може да е трудна за установяване, има няколко прости неща, които всеки от нас може да направи, за да се чувства по-малко уморен в ежедневието си.
Това включва изключване на алкохола и захарта, които предизвикват рязко повишаване на кръвната захар, което води до умора.
Излагането на слънчева светлина, дори само за кратка разходка, също може да възстанови часовника на тялото ви и да подобри бдителността.
Една 20-минутна дрямка също може да ви зареди с енергия, без да пречи на нощния сън. А усвояването на техники за успокояване, като например физиологичната въздишка – метод на дълбоко дишане, който помага за рестартиране на нервната система, може да осигури незабавно облекчение.
Работата по намаляване на общите нива на стрес също ще ви помогне. За някои хора това може да е прекарване на повече време с приятелите и семейството. За други това може да е увеличаване на физическите упражнения.
В крайна сметка всички съвети се свеждат до едно и също нещо: да се грижите за себе си – проста инструкция, която много от нас оставят да се изплъзне по време на празничния сезон, независимо дали става въпрос за прекаляване с алкохола и недоспиване или за стрес от роднините и прекарване на часове в готвене за семейството. Да не забравяме да проверяваме тялото и ума си на редовни интервали е от ключово значение за намаляване на нивата на умора, пише bTV.