13 C
Пловдив
понеделник, март 31, 2025

Пълна забрана на телефоните в училище – дори в междучасията

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев предлага увеличаване на часовете по математика, природни науки и до 20% повече по български език и литература. Според него най-съществено трябва да се увеличат часовете по литература, както и в по-малка степен по история и география.

Образованието трябва да осигури адаптивност

Министърът подчерта, че днешните деца ще бъдат активни на пазара на труда и през 2070 г., което налага подготовката им за свят с динамично променящи се професии. „Широката общообразователна основа е ключова за по-голяма адаптивност, а солидната хуманитарна подготовка е необходима за взаимодействие между хората и изкуствения интелект“, заяви Вълчев.

Според него математиката изгражда абстрактно мислене, креативност и концентрация, което е важно в дългосрочен план.

Промените в учебните планове – реалистично за 2026/2027 г.

Министърът уточни, че бързи промени в учебния план могат да се реализират за учебната 2026/2027 г., но цялостното преструктуриране на програмите ще отнеме 4-5 години. „Започнахме обсъждане на концепции, защото настоящите промени, направени преди 10 години, доведоха до свръхнатоварване на учениците“, коментира той.

Дискусии за външното оценяване и матурите

Вълчев посочи, че един от основните въпроси е дали да има интегрален изпит след 7. и 10. клас, комбиниращ математика с природни науки и български език с обществени науки. Освен това, често се обсъжда дали да отпадне външното оценяване след 4. и 10. клас.

По повод решението на Върховния административен съд да отмени разпоредба, според която оценките от матурите са окончателни, Вълчев заяви, че това може да доведе до хаос. „Ако всеки поиска преразглеждане на оценката си, ще се стигне до анархия и невъзможност за кандидатстване“, предупреди той.

Ограничаване на мобилните телефони в училище

Министърът коментира и въпроса за използването на мобилни телефони в училище, като подчерта, че при пълна забрана учениците няма да ги използват дори в междучасията. „Важно е да се концентрират, да излизат навън и да се освежат“, каза той, като призова родителите да ограничат екранното време на децата.

Според него телефоните предизвикват пристрастяване и „когнитивна нетърпимост“, като често отклоняват вниманието от учебния процес.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук