Съставът и ръководствата на постоянните парламентарни комисии в 51-ото Народно събрание вече е ясен. Управляващото мнозинство от ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-ДПС си разпределиха председателските постове в комисиите, а опозицията успя да получи единствено заместник-председателски места в част от тях. Само „Има такъв народ“ отстъпи на „Възраждане“ ръководството на комисията за българите в чужбина, а ПП-ДБ отказаха да вземат председателско място от ДПС – Доган.
ГЕРБ-СДС оглави Бюджетна, Правна, Регионална, Външна, Военна, Вътрешна, Социална, Здравна комисия, както и тези за Прякото участие на гражданите, Вероизповеданията
От „БСП-Обединена левица“ оглавиха Икономическата, Спортна, Транспортна комисия, както и тази за Превенция и противодействие на корупция
„Демокрация, права и свободи“ оглавиха Земеделската, Екологичната комисия и тази по Електронното управление, по туризъм и по демографската политика, децата и семейството.
„Има такъв народ“ взе председателството на Енергийна комисия, Комисия по европейските въпроси и контрола на европейските средства, Образователна комисия и Комисия по културата и медиите. От ИТН отстъпиха председателското си място в Комисията за българите извън страната на „Възраждане“
От опозицията единствено „ДПС-Ново начало“ няма заместник-председатели в комисиите. От ПП-ДБ имат общо 17, от „Възраждане“ също 17, а от МЕЧ – 6.
До гласуването на ръководството се стигна след поредица от три почивки, първата от един час, обявена от председателя на парламента Наталия Киселова, веднага след отхвърлянето на промените в Закона за Българската народна банка. Втората – от половин час, бе по искане на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) веднага след първата, а третата – също от половин час, по искане на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) след дебат за правото на опозицията да ръководи комисии. Преди да започнат разглеждането на точката по същество, депутатите гласуваха удължаване на днешното пленарно заседание до изчерпването на точката, свързана с избора на постоянните комисии.
1. Комисията по външна политика
Комисията по външна политика в 51-вото Народно събрание ще бъде ръководена от Бойко Борисов, председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. За заместник-председатели бяха избрани Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС, Лена Бориславова от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Ангел Георгиев от „Възраждане“ и Радостин Василев от „Морал, единство, чест“.
Комисията ще се състои 19 народни представители, от които петима са от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, трима – от ПП-ДБ, трима от „Възраждане“, двама от „Движение за права и свободи – Ново начало“, двама от „БСП-Обединена левица“, двама от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, един от „Има такъв народ“ и един от МЕЧ.
2. Комисията по бюджет и финанси
Депутатите приеха Комисията по бюджет и финанси да бъде ръководена от Делян Добрев. За заместник-председатели бяха избрани Деница Николова от ГЕРБ-СДС, Атанас Атанасов от „БСП-Обединена левица“, Мехмед Салим от „Демокрация права и свободи“ – ДПС (ДПС-ДПС) и Снежанка Траянска от „Има такъв народ“ (ИТН). Решението бе подкрепено със 121 гласа „за“ , 84 – „против“ и девет – „въздържал се“.
Депутатите гласуваха и проекти на решения, внесени от ГЕРБ-СДС и от „БСП-Обединена левица“ за попълване на състава на комисията по бюджет и финанси. За членове бяха избрани Деница Николова, Станислав Иванов, Галя Василева от ГЕРБ-СДС и Атанас Атанасов, Красимир Йорданов от „БСП-Обединена левица“.
3. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред ще се състои от 21 народни представители, а за неин председател беше избран Маноил Манев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Коалицията (ГЕРБ-СДС) ще има шестима представители, по трима ще бъдат от „Продължаваме промяната-Демократична България“, „Възраждане“ и „ДПС-Ново начало“. По двама представители имат „БСП-Обединена левица“ и „Демокрация, права и свободи“-ДПС. „Има такъв народ“ (ИТН) и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) – по един.
Заместник-председател от „Възраждане“ е Цвета Рангелова. От „БСП-Обединена левица – Стефан Бурджев, от „Демокрация, права и свободи“- ДПС – Мюмюн Мюмюн, а от „Има такъв народ“ – Емил Трифонов.
4. Комисията по труда и социалната политика
Комисията по труда и социалната политика е от 21 народни представители, гласува Народното събрание. Деница Сачева от ПГ ГЕРБ-СДС беше избрана за председател на комисията.
ГЕРБ-СДС имат шестима представители, по трима – „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и „ДПС – Ново начало“. По двама представители имат „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС. С по един представител са „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“.
Заместник-председател от ПГ „Възраждане“ е Георги Георгиев, от ПГ „БСП – Обединена левица“ – Нина Димитрова, от ПГ „Демокрация, права и свободи“-ДПС – Ваня Василева, а от ПГ „Има такъв народ“ заместник-председател на комисията е Цветан Предов.
5. Комисията по конституционни и правни въпроси
За председател на Комисията по конституционни и правни въпроси бе избрана Анна Александрова. За заместник-председатели бяха избрани Иван Минев от ГЕРБ-СДС, Стою Стоев от ПП-ДБ, Александър Рашев от ИТН и Ремзи Осман от ДПС-ДПС.
Народните представители приеха промени в състава на Комисията по конституционни и правни въпроси, като избраха Георги Кръстев и Иван Минев от ГЕРБ-СДС за членове. Бе гласуван и проект на решение на „БСП-Обединена левица“, с който Андрей Вълчев бе освободен, а Владимир Георгиев – избран, за член на комисията по конституционни и правни въпроси.
6. Комисията за контрол над службите за сигурност
Депутатите избраха състава на Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения. Пръв неин ротационен председател стана Христо Терзийски от ГЕРБ-СДС.
Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения се формира на паритетен принцип и се състои от 16 членове – по двама от всяка парламентарна група. От „ДПС-Ново начало“ и от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) излъчиха само по един свой представител.
Комисията се председателства на ротационен принцип за една пленарна сесия последователно от членовете ѝ според числеността на парламентарните групи. При представянето на предложенията за членове на комисията, парламентарните групи посочиха и кого предлагат за ротационен председател, когато дойде техният ред да ръководят комисията.
В състава на комисията влизат Маноил Манев и Христо Терзийски (настоящ ротационен председател) от ГЕРБ-СДС, Бойко Рашков и Атанас Атанасов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), Димитър Гюрев и Златан Златанов от „Възраждане“, Иво Цанев от „ДПС-Ново начало“, Иван Ибришимов и Деян Дечев от „БСП-Обединена левица“, Рамадан Аталай и Павлин Кръстев от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“-ДПС, Емил Трифонов и Александър Рашев от „Има такъв народ“ и проф. Николай Радулов от МЕЧ.
От ПП-ДБ предлагат Атанас Атанасов за ротационен председател, когато дойде редът на парламентарната група да ръководи комисията, от „Възраждане“ – Златан Златанов, от „БСП-Обединена левица“ – Деян Дечев, от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“-ДПС – Павлин Кръстев, и от „Има такъв народ“ – Александър Рашев.
7. Комисията по отбрана
Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС беше избран за председател на Комисията по отбрана, който пост заемаше и в предишния парламент.
Заместник-председатели на комисията ще бъдат Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, Ивелин Първанов от „Възраждане“, Галин Дурев от „БСП – Обединена левица“ и Джейхан Ибрямов от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“- ДПС.
Комисията по отбрана се състои от 19 народни представители – петима от ГЕРБ-СДС, по трима от ПП-ДБ и „Възраждане“, по двама от „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“ и ДПС-ДПС, и по един депутат от „Има такъв народ“ и от „Морал, единство, чест“.
8. Комисията по здравеопазване
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС беше избран за председател на Комисията по здравеопазване в 51-вото Народно събрание.
Заместник-председатели на комисията ще бъдат Лъчезар Иванов от ГЕРБ-СДС, Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), Маргарита Махаева от „Възраждане“ и Иван Ибришимов от „БСП-Обединена левица“.
Комисията по здравеопазването се състои от 21 народни представители: шестима от ГЕРБ-СДС, по трима от ПП-ДБ, „Възраждане“ и „ДПС -Ново начало“, по двама от „БСП-Обединена левица“ и парламентарната група „Демокрация, права и свободи“-ДПС, и по един от „Има такъв народ“ и от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
9. Комисията по транспорт и съобщения
Комисията по транспорт и съобщения е от 21 народни представители. „БСП – Обединена левица“ излъчи председател на комисията и това е Кирил Добрев.
ГЕРБ-СДС имат шестима представители. С по трима са „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и „ДПС – Ново начало“. По двама представители имат „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“- ДПСи по един – „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“.
Заместник-председател от ГЕРБ-СДС е Андрей Рунчев. „Продължаваме промяната – Демократична България“ също има свой заместник-председател – Йордан Иванов. Никола Димитров от „Възраждане“ беше избран също за заместник-председател, както и Иван Кючуков от „Има такъв народ“.
10. Комисията по околната среда и водите
Джевдет Чакъров, председател на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“-ДПС, ще ръководи Комисията по околната среда и водите.
За заместник-председатели на комисията бяха избрани Младен Шишков от ГЕРБ-СДС, Татяна Султанова от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Даниел Петров от „Възраждане“ и Росен Иванов от парламентарната група на (МЕЧ).
Депутатите гласуваха комисията да се състои от 21 народни представители, от които шестима от ГЕРБ-СДС, по трима от „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и „ДПС-Ново начало“, по двама от „БСП-Обединена левица“ и „Демокрация, права и свободи“ – ДПС и по един от „Има такъв народ“ (ИТН) и „Морал, единство, чест“.
Според проекторешението ръководството на комисията се състои от председател и четирима заместник-председатели. Първоначално при номинациите на парламентарните групи за заместник-председатели от „БСП-Обединена левица“ предложиха Биляна Иванова, но впоследствие нейната номинация бе оттеглена, предаде БТА. Драгомир Стойневзаяви, че за да има спокойствие в залата от страна на опозицията оттеглят тяхната номинация за заместник-председател и тя остава само член.
11. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове ще бъде от 19 народни представители, реши Народното събрание.
ГЕРБ-СДС ще има петима представители в комисията, по трима ще имат от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Възраждане“, по двама от „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“ и „Демокрация, права и свободи“- ДПС. „Има такъв народ“ (ИТН) и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) имат по един представител.
Председателското място е за „Има такъв народ“ то се поема от Димитър Гърдев. От ГЕРБ-СДС зам.-председател е Дафинка Семерджиева. Кирил Петков от ПП-ДБ също е заместник-председател. От „Възраждане“ – зам.-председател е Димчо Димчев, а от „БСП-Обединена левица“ – Драгомир Стойнев.
12. Комисията по земеделието, храните и горите
Севим Али от ПГ на „Демокрация права и свободи“- ДПС ще ръководи парламентарната комисия по земеделието, храните и горите. За заместник-председатели на комисията бяха избрани Десислава Танева от ГЕРБ-СДС, Красимир Йорданов от „БСП-Обединена левица“ (БСП-ОЛ), Драгомир Петров от „Има такъв народ“ (ИТН) и Борислав Петков от парламентарната група на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
Комисията по земеделието, храните и горите ще се състои от 21 народни представители, от които шестима от ГЕРБ-СДС, трима от „Продължаваме промяната – Демократична България“, трима от „ДПС – Ново начало“, двама от „БСП-Обединена левица“, двама от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС и по един от парламентарните групи на ИТН и МЕЧ.
13. Комисията по образованието и науката
Андрей Чорбанов от парламентарната група на „Има такъв народ“ ще ръководи Комисията по образованието и науката в 51-вото Народно събрание.
Комисията ще се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, по трима от „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и „ДПС-Ново начало“, по двама от „БСП-Обединена левица“ и „Демокрация, права и свободи“ – ДПС и по един от „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“.
За заместник-председатели на комисията бяха избрани Христина Георгиева от ГЕРБ-СДС, Даниел Проданов от „Възраждане“, Петя Цанкова от „БСП-Обединена левица“ и Марио Рангелов от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
14. Комисията по въпросите на младежта и спорта
Комисията по въпросите на младежта и спорта ще се състои от 17 народни представители, гласува парламентът. За председател беше избран Габриел Вълков от „БСП-Обединена левица“.
ГЕРБ-СДС ще има петима представители в комисията, по трима ще имат от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Възраждане“. Двама представители ще имат от „ДПС-Ново начало“. По един ще имат – „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
Красен Кралев от ГЕРБ-СДС е зам.-председател. От „Възраждане“ зам.-председател е Коста Стоянов. За „Морал, единство, чест“ зам.-председател е Венцислав Петков.
15. Комисията по културата и медиите
Тошко Йорданов, председател парламентарната група „Има такъв народ“, ще ръководи Комисията по културата и медиите в 51-вото Народно събрание, гласуваха депутатите.
Народните представители избраха за заместник-председатели Тома Биков от ГЕРБ-СДС, Манол Пейков от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Ангел Янчев от „Възраждане“ и Мариана Бояджиева от „БСП – Обединена левица“.
Комисията по културата и медиите ще се състои от 15 членове, от които петима от ГЕРБ-СДС, по двама от парламентарните групи на „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“, „ДПС- Ново начало“ и по един от парламентарните групи на „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“.
16. Комисията по електронно управление и информационни технологии
Левент Мемиш от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“-ДПС беше избран за председател на Комисията по електронно управление и информационни технологии.
Заместник-председатели на комисията станаха Божидар Божанов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), Ангел Славчев от „Възраждане“, Иван Петков от „БСП-Обединена левица“ и Христинка Иванова от „Има такъв народ“ (ИТН).
Съгласно приетото решение Комисията по електронно управление и информационни технологии се състои от 17 народни представители, от които петима са от ГЕРБ-СДС, по трима от ПП-ДБ и „Възраждане“, двама от „ДПС-Ново начало“, и по един от „БСП-Обединена левица“, парламентарната група „Демокрация, права и свободи“-ДПС, ИТН и „Морал, единство, чест“. При гласуването в пленарната зала съставът на комисията не беше попълнен изцяло.
17. Комисия по политиките за българите извън страната
За председател на Комисията по политиките за българите извън страната бе избран Стоян Таслаков от „Възраждане“. Зам.-председатели са Николай Алгафари от ГЕРБ и Деница Симеонова от ПП-ДБ.
Тошко Йорданов от ИТН взе думата и каза, че е имало споразумение те да оглавят комисията, но, че лично той е настоял мястото да бъде отстъпено на „Възраждане“. „С това приключват нашите отношения с „Възраждане“. Нашето усещане и разбиране за ситуацията е такова и ще постъпим по този начин“, каза той.
По-рано в дебата Йорданов и лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов се скараха. Йорданов нарече парламентарната група на „Възраждане“ „тъпа“, а Костадинов каза, че това, което ИТН правят, е „малоумие“, както и че техните избиратели се преливат към партията му.
Явор Божанков призова ГЕРБ да не подкрепят „проруската партия „Възраждане“ да взима председателско място. Деница Сачева от ГЕРБ каза, че те са се съобразили с желанието на коалиционните си партньори. Тя посочи и че ДПС-ДПС също са пожелали да дадат комисия на опозицията – на ПП-ДБ, които обаче са отказали. По думите на Сачева така те са „избрали отново популистката реторика“.
Надежда Йорданова от ДБ обясни, че за тях е било важно да се постигне споразумение по политики, а не да заемат постове.
18. Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество е от 15 народни, гласуваха депутатите. За председател беше избрана Росица Кирова от ГЕРБ-СДС.
Петима от членовете са от ГЕРБ-СДС. По двама – от „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и от ПГ „ДПС – Ново начало“, както и по един – от „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“. Според проекта на решение по един представител трябваше да имат и от ПГ „Демокрация, права и свободи“- ДПС (ДПС-ДПС) и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ). Но двете политически сили не номинираха свои представители.
От „Продължаваме промяната – Демократична България“ заместник-председател е Петър Кьосев. От „Възраждане“ – Димо Дренчев.
Като член на комисията от „БСП – Обединена левица“ влезе председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
19. Комисията по правата на човека и вероизповеданията
Според приетото решение Комисията по правата на човека и вероизповеданията се състои от 13 членове – четирима от ГЕРБ-СДС, по двама от ПП-ДБ и „Възраждане“, и по един от „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“, парламентарната група „Демокрация, права и свободи“- ДПС, „Има такъв народ“ и МЕЧ.
Красимир Събев от ГЕРБ-СДС стана председател на комисията. За заместник-председатели бяха избрани Васил Пандов и Атанас Славов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), Кръстьо Врачев от „Възраждане“ и Александър Тодоров от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова беше избрана за член на комисията.
20. Комисията по превенция и противодействие на корупцията
Комисия се състои от 21 народни представители – шестима от ГЕРБ, по трима от ПП-ДБ, „Възраждане“ и „ДПС-Ново начало“, по двама от „БСП-Обединена левица“ и ДПС-ДПС, и по един от ИТН и „Морал, единство, чест“.
Мая Димитрова от „БСП-Обединена левица“ оглави комисията. За заместник-председатели на комисията бяха избрани Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Свилен Трифонов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), Хюсни Адем от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“-ДПС (ДПС-ДПС) и Николета Кузманова от „Има такъв народ“ (ИТН).
21. Комисията по туризъм
Комисия се състои от 17 народни представители. ГЕРБ-СДС има петима представители, с по трима участват от „Продължаваме промяната-Демократична България“ и „Възраждане“, двама народни представители имат „ДПС-Ново начало“, по един от „БСП-Обединена левица“, ПГ „Демокрация, права и свободи“- ДПС, „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“.
Танер Али от ПГ „Демокрация, права и свободи“ – ДПС оглави Комисията по туризъм в Народното събрание, реши парламентът.
Заместник-председатели са Любен Дилов (ГЕРБ-СДС), Людмила Илиева – ПП-ДБ, Цончо Ганев от „Възраждане“ и Десислав Тасков от „БСП-Обединена левица“.
22. Комисията по демографската политика, децата и семейството
Комисията се състои от 23-ма народни представители – седем от ГЕРБ-СДС, по трима от ПП-ДБ, „Възраждане“ и „ДПС-Ново начало“, по двама от „БСП-Обединена левица“, ДПС-ДПС и „Има такъв народ“ и един от МЕЧ.
За председател на Комисията по демографската политика, децата и семейството беше избран Хасан Адемов от парламентарната група (ПГ) „Демокрация, права и свободи“- ДПС (ДПС-ДПС).
Заместник-председатели на комисията станаха Илиана Жекова от ГЕРБ-СДС, Кристина Петкова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), Светослав Тодоров от „Възраждане“ и Красимир Дончев от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
23. Комисията по политиките за българите
Стоян Таслаков от „Възраждане“ оглави комисията. Решението бе подкрепено след прегласуване с гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Има такъв народ“ и „Възраждане“.
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН), обяви решението на парламентарната група, което бе взето в поисканата от тях почивка, за да изяснят със своите партньори в Съвета за съвместно управление решението им да не издигат председател на тази комисия. В момента опозицията е права, аз лично съм защитавал тази теза, те бяха така добри да ме цитират, посочи Йорданов.
Предлагаме на „Възраждане“ да издигнат председател, заяви Йорданов. С това приключват нашите отношения с „Възраждане“, защото често те са получавали подкрепа от нас, когато е трябвало да го правим, кога не е – е друг въпрос, но в случая нашето усещане и разбиране за ситуацията е такова и ние ще постъпим по този начин, обясни Йорданов.
За заместник-председатели на комисията бяха избрани Николай Нидал Алгафари от ГЕРБ-СДС, Деница Симеонова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), Деян Дечев от „БСП-Обединена левица“.
Комисията ще се състои от 14 народни представители, четирима от които от ГЕРБ-СДС, по двама от парламентарните групи на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Възраждане“ и по един от парламентарните групи на „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).