„Разходите за отбрана у нас могат да достигнат 2.5% от БВП през следващите няколко години. В момента секторът получава около 2% от БВП. Харченето за модернизация на въоръжените сили няма да повлияе на изпълнението на изискването за дефицит до 3%, което е необходимо за присъединяване към еврозоната“, заяви в интервю за БНР Павлин Русанов, който близо 25 години отговаря за планирането и управлението на ресурсите за отбрана в Министерството на отбраната.
Русанов коментира възможните проблеми при финансирането на модернизационни проекти в случай, че няма бюджет за тази година. „Според предварителните данни за 2024 г. България е достигнала 2% разходи за отбрана от БВП. 23 от 32 държави-членки на НАТО също са постигнали или надхвърлили този процент. Това беше един от параметрите, заложени на срещата на НАТО в Уелс“, обясни той.
Бакалов подчерта, че според Националния план за достигане на 2% за разходи за отбрана през 2024 г., разходите трябва да бъдат разпределени в три основни направления: 60% за личен състав, 20% за текуща издръжка (включително бойната подготовка) и 20% за капиталови разходи за модернизация на въоръжените сили.
„Проектобюджетът за 2025 г. предвижда постепенно увеличаване на разходите за отбрана до 2.3% през 2028 г., като в дългосрочен план целта е да се достигне 2.5% от БВП. Това ще осигури минималните изисквания за личен състав, попълване на вакантни длъжности, нормална бойна подготовка и капиталови разходи. Над 2.5% разходите за отбрана ще позволят значително подобрение“, посочи той.
Русанов също така коментира анонса на президента на САЩ, според който всички държави членки на НАТО трябва да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП. Въпреки това, той прогнозира, че на срещата на НАТО в Хага може да бъде обсъдено увеличение до 3%.
„Ясно е, че 3% от БВП трябва да бъдат включени в бюджета на България. В момента има определени макроикономически сътресения, част от които са свързани с необходимостта да влезем в еврозоната. България обаче има най-нисък публичен дълг в ЕС и е една от страните, които могат по-лесно да се справят с тези предизвикателства“, отбеляза той.
Русанов добави, че макар бюджетът да бъде изготвен по-късно през пролетта или лятото, страната не е изпадала в сериозни проблеми. „Някои неща могат да бъдат отложени. Важно е да не паднем под 2% от БВП за отбрана, а след като се решат въпросите с еврозоната, да се стремим към 2.5%.“