„Никога не сме били по-готови за влизане в еврозоната.“ Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова в интервю за bTV, като подчерта, че България е по-близо от всякога до присъединяване към общата валута.
„В разговорите си с Европейската комисия и Европейската централна банка ясно заявихме, че членството в еврозоната остава наш приоритет. Това, което президентът Румен Радев се опита да направи, се провали. Действията му бяха саботаж срещу националния интерес в името на лични и политически цели“, посочи Петкова.
Според нея президентът се е стремял да дестабилизира правителството и да отклони страната от стратегическата ѝ цел.
„Румен Радев направи опит да възпрепятства усилията за членство в еврозоната. Вместо това правителството се консолидира още повече“, каза тя.
Финансовият министър нарече предложението на Радев за референдум по въпроса „противоконституционно“, тъй като присъединяването към еврозоната е вече договорено с Договора за членство на България в ЕС от 11 май 2005 г.
Петкова подчерта, че е недопустимо един държавен глава да разделя обществото и изрази притеснения относно финансовите последици от договори, сключени от служебните правителства на президента – по-конкретно с турската компания „Боташ“, по който България ежедневно плаща над 1 милион лева.
Еврото не води до обедняване – това е мит
По отношение на страховете, че въвеждането на еврото ще доведе до обедняване, Петкова бе категорична: „Правителството ще предприеме всички необходими действия, за да се предотвратят спекулативни увеличения на цените. Законът за въвеждане на еврото ще предвиди механизми за контрол.“
По думите ѝ няма основание за притеснения относно покупателната способност на гражданите: „Нито една страна, приела еврото, не е обедняла. Еврото не е фактор за инфлация. Точно обратното – то осигурява предвидимост и финансова стабилност.“
Финансовата криза в София – въпрос на управленски капацитет
Относно безсрочната блокада на градския транспорт в София, Петкова заяви, че проблемът е на местно ниво и Столичната община трябва да преструктурира разходите си и да търси диалог с протестиращите.
„Държавата е направила необходимото – осигурили сме с 17 милиона лева повече спрямо 2024 г. Столична община има над 638 милиона лева наличности към 31 март 2025 г. Оттук нататък въпросът е до компетентност и добра воля от страна на общинската управа“, посочи тя.
Матури и транспорт за ученици
Финансовият министър изрази надежда, че всички ученици ще могат да се явят на матурите въпреки транспортната криза, и изрази увереност, че Министерството на образованието е осигурило нужните превозни средства.
Заплати в обществените медии – увеличения са предвидени
По повод протестите в обществените медии с искане за поне 15% увеличение на заплатите, Петкова посочи, че в бюджета за 2025 г. са заложени допълнителни средства:
-
За БНТ – над 6 милиона лева повече спрямо 2024 г.
-
За БНР – над 3 милиона лева повече.
-
За БТА – над 600 хиляди лева допълнително.
„Тези средства са именно с цел да бъдат увеличени възнагражденията на работещите в обществените медии“, подчерта министърът на финансите.