Домашни плъхове, отглеждани от ветеринарна медицинска сестра в Съмърсет, Великобритания, създават мини картини, които се продават на хора от цял свят. Гризачите, собственост на 26-годишната Стеф Туугуд, се превърнаха в сензация благодарение на уникалния си талант – създават абстрактни платна, като преминават през нетоксична боя и оставят отпечатъци от лапичките си върху миниатюрни платна.
Произведенията им се продават за до 40 евро, като част от приходите отиват за грижите за животните. А още по-ценно – изкуството помага да се промени общественото възприятие за плъховете.
„Много хора ми споделиха, че снимките и картините, които публикувам, напълно са променили мнението им за тези животни. Това е наистина вдъхновяващо,“ споделя Стеф.
Тя започва да отглежда плъхове през 2016 г., след смъртта на баща си, и открива в тях огромна утеха. Идеята за арт проекта се ражда през 2018 г., след като губи един от любимите си гризачи – Капитан Джак Спароу. „Направих отпечатъци от лапичките му като спомен и реших да продължа с останалите. Така започна всичко,“ разказва тя.
Днес Стеф се грижи за 16 домашни плъха – пет мъжки и единадесет женски. От тях 12 участват активно в създаването на картините. Останалите са освободени от „служба“ поради възраст, здравословно състояние или липса на интерес.
Процесът е изцяло съобразен с доброто състояние на животните. Те се тренират да следват ръката на Стеф с помощта на лакомства и преминават през ваничка с боя, преди да стъпят върху платното. „Никога не ги насилваме – ако не им е ден, просто ги оставяме на спокойствие,“ уверява тя.
Най-често използваните платна са с размер 7 x 9 см – перфектни за миниатюрните лапички на артистите. Всеки клиент може дори да избере кой плъх да създаде тяхната персонализирана картина.
Стеф споделя живота и творбите на своите любимци в специален Instagram профил – rattery account, където публикува снимки, видеа и задкулисни моменти от ежедневието им.
„Смятам, че това, което правя, помага на хората да видят плъховете в друга светлина. Те са интелигентни, любвеобилни и много различни от представите, които имаме за техните диви събратя,“ завършва Стеф Туугуд.