Сериозна промяна, засягаща всички общински съветници в Пловдив, е внесена от комисиите по „Бюджет и финанси“ и „Правна комисия“, съобщава NewsPoint.bg. Предложението касае месечното възнаграждение на съветниците – те ще могат да работят значително по-малко, без това да се отрази на заплатите им.
В момента, според действащите правила, всеки общински съветник получава 1188 лева за участие в една сесия на Общинския съвет (27% от възнаграждението на председателя) и по 176 лева за участие в заседание на постоянна комисия (4% от възнаграждението на председателя).
Максималното месечно възнаграждение, което може да получи един съветник, е 3080 лева (70% от възнаграждението на председателя). За да достигнат тази сума, съветниците трябва да присъстват на поне две сесии на съвета и четири заседания на постоянни комисии всеки месец.
Новото предложение, което съветниците сами предлагат да си гласуват, предвижда промяна във формулата за изчисляване на възнаграждението. То ще се определя на база фиксирани проценти, независимо от броя на заседанията: 54% за участие в сесиите и 16% за участие в комисии. Това означава, че сумата от над 3000 лева може да бъде получена дори при участие в само една сесия (2376 лв) и едно заседание на комисия (704 лв).
По информация на медията, общинските съветници обмислят да заседават само веднъж месечно. За да компенсират по-малката ангажираност, те предвиждат сами да си гласуват по-високи ставки за участие – два пъти по-висока за сесия и четири пъти по-висока за заседание на комисия.
Освен основното възнаграждение, съветниците имат право и на представителни разходи в размер на 500 лева месечно, срещу представени фактури. Така сумата може да достигне 3600 лева на месец, дори ако реално са работили едва 8–10 часа. Това означава около 360 лева на час – за сравнение, IT специалист със заплата от 10 000 лева месечно и пълен работен ден получава около 60 лева на час.
Значимо е, че в предложението не са посочени никакви мотиви. То е внесено с подписите на 13 общински съветници от различни политически формации.
В последните заседания на Общинския съвет кметската администрация беше подложена на критики, че внася несъществени предложения, които „губят времето“ на съветниците. Това изглежда е един от мотивите за предлаганата промяна.
Към предложението е добавена и нова разпоредба, насочена към „кръшкачите“. Ако съветник не присъства на заседание на съвета или на комисия, възнаграждението му ще се намалява пропорционално. Ако даден съветник не гласува по повече от половината точки от дневния ред на заседание, на което присъства, това също ще се счита за неучастие – с изключение на случаите, в които се касае за конфликт на интереси.
Остава открит въпросът защо при двойно по-малко работа възнаграждението не се намалява, а напротив – реално се увеличава. Но в местната политика подобни решения често минават с мнозинство. А как иначе?