12 C
Пловдив
събота, април 26, 2025

Погребението на папа Франциск: По волята му – без разходи за Ватикана

За разлика от предишни погребения на римски папи, това на папа Франциск няма да бъде финансирано от Светия престол. В завещанието си, подписано на 29 юни 2022 г., той изрично е посочил, че желае разходите по церемонията да бъдат поети от анонимен благодетел, чието име трябва да остане в тайна. Средствата ще бъдат използвани основно за подготовката на гроба му в базиликата „Санта Мария Маджоре“.

По отношение на останалите разходи, засега могат да се правят само предположения, базирани на опита от предишни церемонии. Според информация на Sky News, погребението на папа Бенедикт XVI, което по негово настояване беше по-скромно, е струвало между 600 хиляди и 1,5 милиона евро. На него са присъствали около 50 000 души.

Само за оборудване на площад „Свети Петър“ с видеостени, седалки, логистика и охрана се изчисляват разходи между 200 и 500 хиляди евро. Допълнително, услугите на карабинери, военни, пожарникари и други институции струват между 300 и 800 хиляди евро. Комуникациите и медийното покритие добавят още 100–200 хиляди евро, а литургичните нужди, погребалната организация и протоколът – между 50 и 100 хиляди евро.

Ватиканът разполага със собствени ресурси и персонал – включително жандармерия, швейцарската гвардия, церемониалмайстори и технически екипи, което позволява частично поемане на организацията. Въпреки това, значителни разходи ще понесат и италианските институции – Министерството на вътрешните работи и община Рим.

Дипломатическият протокол и международното присъствие

На церемонията се очаква присъствието на над 130 международни делегации. Според протокола на Ватикана, те ще бъдат подредени по азбучен ред според френския език, който е официалният език на ватиканската дипломация.

На първия ред ще бъде делегацията на Италия – като страна-домакин, както и заради факта, че папа Франциск е бил примат на римската църква и епископ на столицата. До нея ще седне делегацията на Аржентина – родината на папата. Следват останалите делегации.

От ляво на ковчега ще бъдат разположени президентът на Италия Серджо Матарела с дъщеря си Лаура, премиерът Джорджа Мелони, председателите на двете камари на парламента, председателят на Конституционния съд и външният министър. На същия ред ще бъдат и католически монарси – като испанския крал Фелипе VI и кралица Летисия, белгийската кралска двойка, принцът на Монако и Великият магистър на Малтийския орден. Те ще бъдат последвани от монарси, които не са католици, включително принц Уилям.

Следват президентите на държавите, а след тях – премиерите и министрите. Само италианската делегация ще включва около 70 души. Любопитен момент от протокола: според азбучния ред на френски, Доналд Тръмп и Еманюел Макрон ще седят близо един до друг – между тях ще бъде само президентът на Финландия. Възможно е в непосредствена близост до Тръмп да се окаже и Джо Байдън – неговият предшественик и съперник на политическата сцена.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук