12 C
Пловдив
събота, май 10, 2025

Политически вълнения след предложението на Радев за референдум за еврото

Политиците с реакции, след като президента Румен Радев обяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за референдум за еврото.

В първите минути след изявлението на държавния глава от ГЕРБ заявиха, че лидерът на партията им Бойко Борисов не го е гледал. По-късно новината коментира Делян Добрев. Във Фейсбук той категорично заяви, че ще гласува „против“ свикване на референдум за еврозоната.

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ пък реагираха остро.

„Мога да кажа само, че влизането в еврозоната е полезно за хората, за бизнеса и за България. Трябва да бъдем в центъра на Европа, за да сме защитени от турболенции. По най-бързия начин трябва да сме на масата, на която се взимат решения в Европа. Какво цели президентът – не знам. Парламентът не мога да предскажа какво ще направи, но позицията на ПП е ясна – бързо влизане в еврозоната“, подчерта Николай Денков.

„Ако попитате Путин какво иска в момента, той иска в България да има референдум за еврото, защото е ясно, че страната ни влиза в еврозоната. Единственото, което може ни спре, е референдум, в който да се случи това, което стана в Румъния. В социалните мрежи да има сериозна руска намеса и резултатът да бъде различен от правилния. България вече е приела да бъде в еврозоната и това се случи още през 2007 г., когато влязохме в ЕС. По договор с него имаме задължение да приемем еврото. Докладът на Еврокомисията ще бъде положителен и страната ни от 2026 г. ще стане част от еврозоната. Такъв референдум вече беше отхвърлен в НС“, заяви Ивайло Мирчев.

„Радев разчита през този референдум да се качи на популистката вълна и да обяви свой собствен политически проект. Не е добре бъдещето на България да се използва за индивидуален политически проект на който и да е политик. Желанието на Кремъл е точно да има референдум и той да спре България към еврозоната“, допълни Мирчев, цитиран от Нова телевизия.

В социалните мрежи новината коментира и съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов.

Той заяви: „Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори“.

„Това пряко обслужва геополитическия интерес на Москва и дава възможност за увеличаване на политическата тежест на популистките, антиевропейски, проруски сили в България“, допълни Атанасов.

Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало, заяви лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.

„Изказването на Радев от 19 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното ѝ място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване“, заяви Делян Пеевски.

Реакция дойде и от „Възраждане“, които са доволни от решението на президента.

„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това!

Но веднага възниква въпроса – какво ще стане след като, или ако, парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като Меч и Величие отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашено искане, за пореден път отложено на 7 май?“, написа лидерът на партията във Фейсбук Костадин Костадинов.

„България се намира в безпрецедентна ситуация и ако някой от горните два негативни варианта се осъществи, Възраждане ще предложи на президента нестандартно, но изцяло съобразено с Конституцията решение. Защото преди две години беше осъществен държавен преврат с отхвърлянето на законовото искане на 604 000 българи и е време законността да бъде възстановена. Ето защо каня всеки свободен българин да дойде заедно с нас на 16 май от 18.30 ч. в зала 1 на НДК, за да вземем заедно решенията за общото ни бъдеще като народ и държава! ЗАЩОТО БИТКАТА ЗА ЛЕВА Е ПОСЛЕДНАТА БИТКА ЗА БЪЛГАРИЯ! НИЕ, БЪЛГАРИТЕ, НЯМАМЕ ПРАВО ДА Я ГУБИМ, И ЗАТОВА ЩЕ Я СПЕЧЕЛИМ!!!“, пише още Костадинов.

Темата за евентуален референдум относно въвеждането на еврото в България среща подкрепата на партия МЕЧ, обяви лидерът ѝ Радостин Василев.

„Ние ще подкрепим подобно предложение на президента Радев, защото смятаме, че то е закъсняло – остава около месец до публикуването на Конвергентния доклад. Но като партия сме категорични застъпници на идеята хората да бъдат питани по теми от национално значение. Тази тема разделя изключително много обществото и вярваме, че гражданите трябва да имат възможност ясно да заявят дали са „за“ или „против“ въвеждането на еврото от 2026 г. Призоваваме президента Радев да използва правото си по закон и да инициира провеждането на такъв референдум. Що се отнася до Народното събрание – предстои да видим как ще протече дебатът и как ще се гласува предложението“, посочи Василев.

Лидерът на партия „Величие“ Ивелин Михайлов изрази мнение за предстоящия референдум за еврото, подчертавайки, че това е важна възможност за гражданите да изразят мнението си по въпрос, който има ключово значение за бъдещето на България.

„Мисля, че това е най-разумната постъпка от български политик с влияние през последните години, защото няма нищо по-добро от това да се чуе гласът на народа. Както се казва – глас народен, глас Божи. Тук не можем да видим каква ще бъде актуалността на хората. Понеже виждаме на изборите, че има ниска избирателна активност, сигурен съм, че при референдума избирателната активност може да надхвърли 70 %“, каза Михайлов.

„Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!“ Това написа в своя Фейсбук профил съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, след като малко по-рано държавният глава обяви в обръщение към нацията, че внася предложение в Народното събрание за провеждане на национален референдум за приемане на единната европейска валута – еврото – през 2026 година.

„Продължаваме промяната“ ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари 2026 г. Няма да подкрепим този противоконституционен референдум! Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по-добре нашите политически стъпки“, написа още Петков.

По думите му единственият начин България да е в еврозоната е „да направим първото правителство и да изработим план за влизане, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас“. Въпросът, по който държавният глава предлага да се произнесат гражданите е: „Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?“

„Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 година?“, отбеляза президентът.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук