Pусия е плащала на евродепутати на високи позиции, за да повлияят на предстоящите европейски избори през юни, съобщи „Политико“.
Скандалът се разрази преди два дни и бързо получи името „Катаргейт“.
Преди два дни правителството на Чехия санкционира уебсайта „Гласът на Европа“, който обяви за част от проруска операция за влияние.
Ден по-късно белгийският премиер Александър де Кро заяви пред Федералния парламент в Брюксел, че Русия е влязла в контакт с евродепутати и им е платила, за да разпространяват кремълската пропаганда. Той обаче не посочи конкретни имена.
Известно е само, че разкритията са извършени съвместно от Белгия и Чехия. Прага наложи санкции и на украинския олигарх Виктор Медведчук, приближен на руския президент Владимир Путин, както и на лице на име Артьом Павлович Марчевски – предполагаем участник в операцията на Москва, предаде БНР.
Медведчук ръководи от Русия операция на влияние на територията на Чехия, съобщиха властите в Прага.
Същевременно разследване провеждат и службите за сигурност в Полша. Те конфискували 48 500 евро и 36 000 долара.
Страницата на „Гласът на Европа“ публикува редица разговори с евродепутати, предимно от крайната десница, от евроскептични партии, борещи се срещу Зеления пакт и предричащи скорошно разпадане на ЕС, както и отправящи нападки срещу Украйна. Няма обаче намек, че тези хора са получавали пари.
„Русиягейт“ е третият скандал, разтърсил Европарламента за малко повече от година. В края на 2022 г. стана ясно, че евродепутати са били подкупвани от Катар, за да лобират в полза на емирството за световното първенство по футбол. Преди два месеца пък латвийската евродепутатка Татяна Жданока бе уличена като руски агент.