27 C
Пловдив
неделя, юли 27, 2025

Повече електронни фишове за скорост, по-малко нарушения в аварийната лента: Пътна полиция отчита промени

Броят на издадените електронни фишове за превишена скорост продължава да расте, докато нарушенията за шофиране в аварийната лента отбелязват значителен спад. Това става ясно от отчета на Пътна полиция за първите близо седем месеца на годината.

Общо около 2.1 милиона са издадените актове, наказателни постановления, фишове, електронни фишове и заповеди за принудителни административни мерки. От тях близо 939 000 са електронните фишове за скорост, което представлява увеличение от 207 900 броя спрямо същия период на 2024 г. Нараства и броят на обикновените фишове – около 830 000, или със 144 300 повече от миналата година.

Рязък спад на нарушенията в аварийната лента

Една от положителните тенденции е намаляването на шофирането в аварийната лента. От МВР отчитат, че тези нарушения са спаднали от 151 на 91 случая седмично.

Комисар Мария Ботева от отдел „Пътна полиция“ напомни, че за това нарушение се отнемат и контролни точки, освен глобите, които достигат до 4 000 лв., и отнемане на шофьорската книжка до 6 месеца. Ботева подчерта, че МВР е готово да издава електронен фиш и за това нарушение, но това изисква промяна в закона. В момента санкцията се налага чрез акт и последващо наказателно постановление.

Толкамерите – надеждно доказателство за повече нарушения

Мария Ботева обясни, че няма пречка толкамерите да заснемат и други пътни нарушения, освен шофирането в аварийната лента. „Може да се състави акт дори в отсъствието на свидетели и да се приеме единствено и само доказателственият материал от техническото средство,“ заяви тя.

Олег Асенов от „Национално тол управление“ потвърди, че техните камери са настроени да осигуряват годен доказателствен материал за различни видове нарушения. „Всеки доказателствен запис е комбиниран от три основни елемента – снимка на предния номер, снимка на задния номер и панорамна снимка, която показва ситуацията, в която се движи превозното средство,“ обясни Асенов. Той подчерта, че всяка от тези снимки е цифрово подписана, не може да бъде манипулирана, а записът се съставя без участието на физическо лице, което гарантира неговата обективност и надеждност.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук