Пожарът в Рила е овладян, но опасността все още не е преминала напълно, съобщи Стефан Тахтаджийски, ръководител на пожарната в град Рила. Въпреки че екипи са изпратени да проверят за критични точки, не може да се каже, че пожарът е локализиран, тъй като все още съществува риск от повторно избухване. Това е характерно за високопланинските пожари, които са изключително трудни за овладяване поради недостъпния терен и бързата умора на екипите.
Безопасността на първо място: Ролята на обучените доброволци
Тахтаджийски подчерта, че на подобни пожари не могат да се допускат хора без подходяща екипировка и подготовка. Безопасността на доброволците е от първостепенно значение, което налага те да преминат през специализирани курсове и поддържащи обучения. Тодор Грозданов от Националната асоциация на доброволците в България потвърди, че в Рила са действали само обучени хора, като основният курс отнема над месец, но е необходимо постоянно надграждане на знанията.
Човешкият фактор и невидимата загуба на биоразнообразие
Представител на WWF алармира за тревожната статистика: над 90% от горските пожари са причинени от човешка дейност, умишлена или неволна. Миналата година България е била на второ място в Европа по брой пожари, с над 600 инцидента. Най-шокиращото е, че никой не говори за загубата на биоразнообразие в резултат на тези пожари, като тя дори не влиза в официалните оценки на щетите. Това означава, че унищожаването на растителни и животински видове остава невидима, но изключително сериозна последица от горските пожари.